3.9 C
Știri de ultima orăSportFrunzeanu a câştigat etapa a treia

Frunzeanu a câştigat etapa a treia

Rutierul echipei Conpet Petrolul Ploieşti, Marian Frunzeanu, a trecut primul linia de sosire în etapa a treia a Turului Ciclist al României, desfăşurată pe traseul Deva – Brad – Abrud – Zlatna – Alba Iulia. Frunzeanu a câştigat etapa la sprint, în faţa ucraineanului Vitali Brichak, ambii fiind cronometraţi cu timpul de 4 ore, 2 minute şi 58 de secunde, pe poziţia a treia clasându-se Mihail Rusu, de la Olimpic Autoconstruct, cu 4 ore şi 14 minute. Frunzeanu şi Brichak au reuşit să ajungă primii la sosire, după o evadare de aproximativ 60 de kilometri, în prima parte fiind însoţiţi şi de Laszlo Madaras (Olimpic Autoconstruct), care ulterior a fost însă prins de pluton.
După cele trei runde consumate, dinamovistul Dan Anghelache a izbutit să-şi păstreze tricoul galben, de lider al clasamentului general, ucraineanul Stanislav Rudyy pe cel alb, pentru combativitate, iar Alexandru Ciocan, pe cel roşu, al sprinterilor. Tricoul verde, al căţărătorilor, l-a obţinut Tamaş Csicsaky, iar pe cel albastru, al celui mai bun român, Carol Eduard Novak (CS Intersport Miercurea Ciuc).