12.3 C
Știri de ultima orăSportSafin, în turul doi

Safin, în turul doi

Fostul număr unu mondial, Marat Safin, şi-a asigurat ieri prezenţa în turul doi al turneului de la Roland Garros, după ce l-a învins fără probleme pe spaniolul Fernando Vicente. Lucky-loserul nu a avut nici o şansă în faţa mult mai experimentatului Safin, care a câştigat meciul în trei seturi, scor 6-1, 6-3, 6-1. Semifinalist în 2002, dar eliminat încă din primul tur anul trecut, Marat Safin a avut nevoie doar de o oră şi 24 de minute pentru a accede în faza următoarea a competiţiei, chiar dacă în setul trei a trebuit să înfrunte şi ploaia, din pricina căreia mai multe partide au fost întrerupte sau decalate. În turul doi, Marat Safin îl va întâlni pe câştigătorul partidei Janko Tipsarevic – Dusan Vernic.