3.9 C
Știri de ultima orăSportSam Bird, învingător la Bucureşti

Sam Bird, învingător la Bucureşti

Englezul Sam Bird a câştigat ieri a şasea cursă de Formula 3 Britanica din acest sezon şi a doua de la Bucureşti, după ce prima fusese trecută în contul liderului din clasamentul general, estonianul Marko Asmer. Conducând un Dallara F307 Mercedes HWA, Bird a încheiat cele 20 de tururi în 31 de minute şi 14 secunde, rulând cu o viteză medie de aproape 120 de kilometri pe oră. Devenind primul debutant care reuşeşte să termine pe podium, britanicul a fost urmat, la aproape două secunde, de irlandezul Nial Breen, la 2,8 secunde de englezul Stephen Jelley, la 3,6 secunde de australianul John Martin şi la aproape şase secunde de liderul clasamentului general, estonianul Marko Asmer.
În sesiunea de Warm Up, de la Formula GT, s-au impus Montanarai şi Ramos, cu 327 de miimi avans faţă de Bouchout şi Mucke, şi cu 706 miimi avans faţă de Gollin şi Biagi, campionul en-titre.