22 C
Știri de ultima orăSportGângioveanu, titular în victoria cu japonezii

Gângioveanu, titular în victoria cu japonezii

Naţionala de juniori Under 18 a României a câştigat primul joc din cadrul triunghiularului din Germania, impunându-se cu 2-1 (1-0) în faţa reprezentativei similare a Japoniei. Partida a avut loc la Laufenburg, pe o vreme friguroasă, cu ploaie torenţială. Românii au condus cu 2-0 (goluri marcate de Mihăiţă Chipciu – minutul 5 şi Gabriel Torje – minutul 70), niponii înscriind golul de onoare în minutul 90+2.
Dintre cei doi jucători de la Universitatea Craiova, doar Cosmin Gângioveanu a fost titular, fiind schimbat în minutul 56, în timp ce portarul Silviu Lung jr. a fost introdus în teren în minutul 87 de antrenorii Emil Săndoi, Florin Constantinovici şi Dumitru Moraru. În prima partidă a triunghiularului, Japonia a învins Germania cu 2-1. România va disputa ultimul meci astăzi, la Lauchringen, contra Germaniei.