7.3 C
Știri de ultima orăSportOltchim a realizat eventul

Oltchim a realizat eventul

Oltchim Râmnicu Vâlcea a câştigat ieri a 12-a Cupă din istoria clubului, după ce a învins în finala competiţiei pe Rulmentul Braşov, scor 27-20, în turneul desfăşurat la Bistriţa. În urma acestui succes, echipa  Oltchimului a reuşit eventul, după ce în urmă cu puţin timp câştigase campionatul, fără a suferi vreo înfrângere. În plus, jucătoarele s-au răzbunat pe Rulmentul Braşov, echipa care anul trecut le-au învins în finala Cupei României, după prelungiri.
Partida de la Bistriţa a fost dominată clar de elevele lui Gheorghe Tadici, care în minutul zece conduceau cu 6-0. La pauză, vâlcencele avea un avans de patru goluri, scorul fiind 17-13. Până la final şi-au mărit diferenţa, partida încheindu-se cu scorul de 27-20. Pentru Oltchim au punctat: Valentina Elisei-Ardean (9), Adina Meiroşu (5), Ramona Maier (5), Ionela Gâlcă (3), Steluţa Luca (3), Valeria Beşe (1), Narcisa Lecuşanu (1). În drumul spre finala Cupei, Oltchim a eliminat, pe rând, echipele Cetate Deva (scor 40-21) şi HCM Baia Mare (scor 44-29). Oltencele se concentrează acum pe ultimul trofeu pe care îl mai pot cuceri în acest sezon, Cupa Cupelor. Manşa tur a finalei cu Byasen Trondheim fiind programată pe 12 mai, în Norvegia, iar returul se va juca la Râmnicu Vâlcea, cu trofeul pe masă, o săptămână mai târziu.