17.8 C
Știri de ultima orăSportBarcelona şi Valencia se ţin bine

Barcelona şi Valencia se ţin bine

Lidera campionatului Spaniei, FC Barcelona, şi ocupanta locului al patrulea, FC Valencia, au câştigat sâmbătă seară partidele pe care le-au disputat în deplasare, în etapa a 33-a a Primerei Division. „Barca“ s-a impus, cu 2-0, la San Sebastian, în faţa lui Real Sociedad, ambele goluri ale catalanilor fiind marcate în urma unor pase decisive date de Ronaldinho. Mai întâi, brazilianul l-a servit pe Iniesta, în minutul 47, acesta scăpând singur cu portarul pe care l-a driblat înainte să trimită mingea în plasă. Apoi, cu două minute înainte de finalul meciului de pe „Anoeta“, i-a pasat lui Eto'o, care a stabilit scorul final. Barcelona are un avans de patru puncte faţă de FC Sevilla, ocupanta locului secund, care a jucat aseară, în deplasare, cu Real Madrid. În schimb, Real Sociedad ocupă penultima poziţie în clasament, la trei puncte distanţă de ultimul loc neretrogradabil.
FC Valencia a câştigat, cu 2-1, partida disputată pe terenul formaţiei Deportivo La Coruna. „Liliecii“ au deschis scorul în minutul 39, prin Hugo Viana, iar galiţienii au egalat în repriza a doua, în minutul 69, prin Taborda. Silva a adus trei puncte oaspeţilor prin reuşita sa din minutul 75. Valencia rămâne pe locul al patrulea, dar s-a apropiat la un punct de ocupanta locului al treilea, Real Madrid, şi la două de FC Sevilla, aflată pe poziţia a doua.