8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSpectacol cu Energo

Spectacol cu Energo

Divizionara A de futsal Energoconstrucţia Craiova a disputat sâmbătă, în Sala Sporturilor, un inedit meci, în compania unei echipe formate din foşti jucători ai Universităţii Craiova. Echipa de „old-boys“, antrenată de Marian Bâcu, a avut în componenţă „piese“ grele din fotbalul oltean: Fane Stoica, Pavel Badea, Samir Zamfir, Narcis Mohora, Dan Racolţea, Titel Sorohan, Ionel Luţă şi Marian Calafeteanu. În urmă cu câţiva ani, toţi cei mai sus enumeraţi „vrăjeau“ mingea cu uşurinţă, însă acum au avut ca adversari nişte profesionişti la futsal, jucătorii Energoconstrucţiei. Cu mai multe sau mai puţine kilograme în plus, „veteranii“ nu au vrut să se facă de râs. Chiar dacă nu mai ajungeau toate mingile, făceau haz de necaz. Au reuşit şi unele faze spectaculoase, cum ar fi golul cu călcâiul al antrenorului-jucător Bâcu sau incursiunile în viteză ale actualului director al CS Universitatea, Pavel Badea.
Fane Stoica, urmărit de pe margine de fiul său cel mic, a fost responsabil cu voia bună. Fostul antrenor la Universităţii îşi încuraja mereu coechipierii. Până la urmă, Energoconstrucţia s-a impus cu 12-9, după ce o repriză, Rizan, portarul naţionalei României şi al lui Energo, a apărat poarta echipei lui Bâcu. Partida a fost pe placul spectatorilor, mai ales că echipa antrenată de Vali Nistoran a jucat aproape de potenţialul maxim, respectându-şi blazonul. Pentru Energo au jucat: Rizan (o repriză), Guran, Borş (portari), Pantelimon, Chivu, Mihalache, Cioboiu, Chiliman, Bugălă şi Florescu.