16.2 C
Știri de ultima orăSportLyon a câştigat al şaselea titlu

Lyon a câştigat al şaselea titlu

Toulouse, ocupanta locului al doilea în Ligue 1, înaintea etapei a 33-a, a pierdut, cu 3-2, meciul disputat la Rennes, şi i-a oferit posibilitatea formaţiei Olympique Lyon să intre în posesia celui de-al şaselea titlu consecutiv de campioană a Franţei. Lyon a jucat aseară, pe terenul echipei lui Daniel Niculae, AJ Auxerre. Titlul câştigat de Lyon sâmbătă seară este al doilea cu antrenorul Gerard Houllier pe bancă. Primul a fost adjudecat cu tehnicianul Jacques Santini, al doilea, al treilea şi al patrulea au fost opera lui Paul Le Guen. Nimeni nu a mai reuşit până în prezent să câştige şase titluri la rând în Franţa.
Cu acest al şaselea titlu, Lyon a depăşit-o pe Bordeaux în ierarhia câştigătoarelor şi a egalat-o pe legendara Stade de Reims, care a câştigat ultimul ei titlu în 1962. În faţa grupării din Lyon se găsesc Saint Etienne (10 titluri), Nantes şi Marseille (ambele cu 8) şi AS Monaco (7).

Înfrângeri pentru Keşeru şi Bratu

Tot în etapa a 33-a, echipa lui Claudiu Keşeru, FC Nantes, a pierdut, cu 4-0, partida disputată în deplasare cu Paris Saint Germain şi este cu un picior în liga a doua. Pauleta ('17, 65), Rothen ('43) şi Luyindula ('66) au marcat pentru gruparea de pe „Parc des Princes“. Keşeru a jucat pe durata primei reprize şi a făcut-o slab, fiind notat cu 3,5 de cotidianul L'Equipe. „Canarii“ ocupă ultimul loc după această înfrângere, la şapte puncte distanţă de echipa care se află pe ultima poziţie ce asigură un loc în Ligue 1 şi în sezonul viitor, când au mai rămas de disputat cinci etape.
În alt meci, Valenciennes, echipa lui Florin Bratu, a pierdut, cu 1-0, partida jucată la Nancy, unicul gol al întâlnirii fiind înscris de Gavanon, din penalti, în minutul 31. Bratu a fost rezervă şi a intrat pe teren în minutul 61, în locul lui Hassli. Cu 38 de puncte, Valenciennes se află pe locul 16 în clasament, la un punct de retrogradare.

Ligue 1, etapa a 33-a

Rezultate: Paris-SG – Nantes 4-0, Rennes – Toulouse 3-2, Lens – Le Mans 2-0, Sochaux – Lorient 1-1, Marseille – Troyes 2-1, Monaco – Lille 3-1, Nancy – Valenciennes 1-0, Sedan – Nice 1-1. Partidele Auxerre – Lyon, Saint-Etienne – Bordeaux s-au jucat aseară.
Clasament: 1. Lyon 70 de puncte; 2. Lens 53; 3. Toulouse 52; 4. Marseille 49; 5. Bordeaux 49; 6. Rennes 48; 7. Sochaux 48; 8. Lille 46; 9. Saint-Etienne 45; 10. Lorient 45; 11. Monaco 44; 12. Le Mans 43; 13. Auxerre 43; 14. Nancy 40; 15. Paris-SG 38; 16. Valenciennes 38; 17. Nice 37; 18. Troyes 32; 19. Sedan 31; 20. Nantes 30.