13.1 C
Știri de ultima orăSportVictorii pentru Manchester şi Arsenal

Victorii pentru Manchester şi Arsenal

Manchester United şi Arsenal Londra au câştigat meciurile pe care le-au disputat marţi seară în Premier League. Formaţia pregătită de Alex Ferguson a câştigat, cu scorul de 2-0, meciul – restanţă din cadrul etapei a 33-a, jucat pe teren propriu cu modesta Sheffield United. Mijlocaşul Michael Carrick a deschis scorul după numai patru minute de joc, iar atacantul Wayne Rooney a închis tabela în minutul 50. După victoria de pe „Old Trafford“, lidera Manchester s-a distanţat la şase puncte de ocupanta locului secund, Chelsea Londra, care a întâlnit aseară, în deplasare, pe West Ham United, tot într-un meci care a rămas de disputat din runda a 33-a.
Arsenal Londra şi-a adjudecat, cu 3-1, întâlnirea cu Manchester City, restanţă din etapa a 25-a. Mijlocaşul ceh Tomas Rosicky a marcat primul gol al întâlnirii de pe „Emirates Stadium“ în minutul 12, iar scorul la pauză a fost 1-1, pentru că americanul Damarcus Beasley a restabilit egalitatea în minutul 41. Spaniolul Cesc Fabregas i-a dus pe „tunari“ din nou în avantaj în minutul 73, iar brazilianul Baptista a stabilit scorul final cu zece minute înainte de final. Arsenal a urcat pe locul al treilea în clasament, având cu un punct mai mult decât Liverpool, care a coborât pe patru, dar şi un meci mai mult disputat decât „cormoranii“.