17.8 C
Știri de ultima orăSportRadu şi Munteanu scutură plasele

Radu şi Munteanu scutură plasele

Cei doi fotbalişti români au marcat din nou pentru Energie Cottbus, având împreună 23 de goluri înscrise în această ediţie a Bundesligii.

Jucătorii români Sergiu Radu şi Vlad Munteanu au marcat din nou pentru formaţia germană Energie Cottbus, în meciul câştigat cu 3-2 în faţa grupării VfL Wolfsburg, din etapa a 29-a a Bundesligii.
Radu a deschis scorul în minutul 20, după ce Munteanu a depăşit doi fundaşi adverşi şi l-a lăsat pe colegul său singur cu portarul, atacantul învingându-l uşor pe Jentzsch. Munteanu a marcat în minutul 56 pentru 2-0, cu un şut de la 20 de metri. Au mai înscris camerunezul Kioyo (’57) pentru gazde, din pasa lui Sergiu Radu, şi Boakye (’65) şi Makiadi (’90) pentru oaspeţi.
Cei doi fotbalişti români şi-au trecut numele pe lista marcatorilor şi în etapa trecută. Golul înscris de Sergiu Radu este al 12-lea pentru el în actuala ediţie a campionatului german, în timp ce Vlad Munteanu este la a 11-a reuşită. Energie Cottbus ocupă locul al şaptelea în clasament.

Înfrângeri pentru Reghecampf şi Niculae

În altă partidă din etapa a 29-a a Bundesligii, Alemannia Aachen, echipa la care este legitimat şi mijlocaşul Laurenţiu Reghecampf, a pierdut, cu 1-0, pe terenul formaţiei FC Nurnberg. Unicul gol al meciului a fost marcat de Pagenburg, în minutul 12. Reghecampf a evoluat pe toată durata întâlnirii şi a primit un cartonaş galben în repriza a doua. Rosler de la Aachen a primit cartonaş roşu în minutul 89. Alemannia Aachen ocupă locul al 14-lea în clasament, la trei puncte de retrogradare.

Formaţia lui Marius Niculae, FSV Mainz, a pierdut cu 3-0 întâlnire de pe teren propriu cu lidera Schalke 04. Kevin Kuranyi a reuşit o „dublă“, înscriind în minutele 10 şi 71. Celălalt gol al oaspeţilor a fost înscris de Asamoah, în minutul 33. Niculae nu a fost folosit de antrenorul Jürgen Klopp. După această înfrângere, Mainz se află pe penultima poziţie în clasament, a 17-a, în timp ce Schalke are un avans de patru puncte faţă de a doua clasată, VfB Stuttgart, învingătoare în faţa formaţiei Hannovra (2-1).

Bundesliga, etapa a 29-a

Rezultate: Arminia Bielefeld – Eintracht Frankfurt 2-4, Stuttgart – Hannover 96 2-1, Bochum – Hertha Berlin 1-3, Borussia M’Gladbach – Hamburg 0-1, FSV Mainz 05 – Schalke 04 0-3, FC Nurnberg – Aachen 1-0, Energie Cottbus – Wolfsburg 3-2. Partidele Bayern München – Leverkusen şi Dortmund – Werder s-au jucat aseară, după închiderea ediţiei.
Clasament: 1. Schalke 59 de puncte; 2. Stuttgart 55; 3. Werder Bremen 54; 4. Bayern München 50; 5. FC Nurnberg 44; 6. Leverkusen 42; 7. Energie Cottbus 38; 8. Hertha Berlin 38; 9. Hamburg 35; 10. Wolfsburg 35; 11. Hannover 35; 12. Eintracht Frankfurt 34; 13. Bochum 33; 14. Aachen 33; 15. B. Dortmund 32; 16. Arminia Bielefeld 30; 17. FSV Mainz 30; 18. Borussia M’Gladbach 25.