10 C
Știri de ultima orăSportGonzalez l-a trimis acasa pe Nadal

Gonzalez l-a trimis acasa pe Nadal

Chilianul Fernando Gonzalez, cap de serie numarul 10 la Australian Open, a produs, ieri, o mare surpriza in sferturile de finala ale competitiei, eliminându-l pe spaniolul Rafael Nadal, al doilea favorit. Sud-americanul nu a avut nevoie decât de trei seturi pentru a-l trimite acasa pe iberic, partida incheindu-se cu scorul de 6-2, 6-4, 6-3, dupa doua ore si patru minute. Nadal a fost de nerecunoscut, in timp ce Gonzalez s-a intrecut pe el insusi si a stralucit in special la serviciu, reusind zece asi, spre deosebire de unul singur al spaniolului. Pâna ieri, chilianul nu se mai calificase niciodata in semifinalele unui turneu de Mare Slem. In schimb, Nadal nu a reusit niciodata sa treaca de sferturile de finala la Australian Open, in trei participari.

In celalalt sfert de finala disputat ieri, la Melbourne, s-au intâlnit germanul Tommy Haas, cap de serie numarul 12, si rusul Nikolay Davydenko, creditat cu a treia sansa la titlu. Haas a câstigat in cinci seturi, cu 6-3, 2-6, 1-6, 6-1, 7-5, la capatul unui meci foarte disputat, care a durat trei ore si 19 minute. Germanul mai ajunsese in penultimul act la primul Grand Slam al anului in 1999 si in 2002.

In semifinale, Fernando Gonzalez il va intâlni pe Tommy Haas, in timp ce Roger Federer se va confrunta cu Andy Roddick.