22 C
Știri de ultima orăSportAS Roma s-a distrat in partida cu Catania

AS Roma s-a distrat in partida cu Catania

AS Roma, echipa la care evolueaza si internationalul român Cristian Chivu, a surclasat, pe „Stadio Olimpico“, cu scorul de 7-0, formatia Catania, duminica, in etapa a 12-a a campionatului Italiei. Aceasta este cea mai mare diferenta la care s-a impus o echipa in actuala editie a Seriei A. Gazdele au deschis scorul in minutul 12, prin fundasul Christian Panucci, iar trei minute mai târziu atacantul sicilienilor Giuseppe Mascara a fost eliminat pentru a treia oara in acest campionat. Pâna la pauza, Roma a mai punctat de inca trei ori, prin Mancini (’19) si Perrotta de doua ori (’24, ’40).

In repriza a doua, si-au mai trecut numele pe lista marcatorilor Panucci (’48), Montella (’59) si Totti (’70). Desi a mai ratat câteva ocazii, gruparea din capitala Italiei nu a mai putut marca in ultimele 20 de minute ale intâlnirii. In ultimul minut de joc, un alt jucator de la Catania, mijlocasul Davide Baiocco, a primit al doilea „galben“ si a fost eliminat.

Cristian Chivu a jucat pe toata durata meciului de pe „Stadio Olimpico“ si a fost notat cu 7,5 de agentia Datasport, care a scris despre el ca „a fost precis si atunci când a urcat in atac, animând actiunile Romei“.

Nastase l-a lovit pe Mutu

Intr-o alta partida in care au fost adversari doi jucatori români, Ascoli si Fiorentina au terminat la egalitate, scor 1-1, pentru gazde inscriind Bjelanovic (’84), dupa ce formatia oaspete deschisese scorul prin Luca Toni (’45). La Ascoli, fundasul Valentin Nastase a jucat tot meciul si a primit nota 5 pe site-ul agentiei Datasport, care a precizat ca „in minutul 70 a riscat sa fie eliminat dupa o lovitura aplicata lui Mutu“. Nici Mutu, care la rândul lui a fost „integralist“ in acest meci, nu a jucat grozav, fiind notat cu 5,5. „Chiar si intr-o zi in care nu a reusit sa intre cu continuitate si eficacitate in ritmul jocului, Mutu a fost periculos si l-a pus in dificultate pe Pagliuca de doua ori, cu un sut de la marginea careului si cu o lovitura de cap“, a notat Datasport.

Codrea a jucat slab

Siena, cu Paul Codrea pe teren incepând din minutul 46, a pierdut intr-o maniera categorica la Udine, cu 3-0. La pauza, friulanii aveau deja un avantaj de doua goluri, dupa reusitele lui Asamoah (’19) si Iaquinta (’44, din penalti). In minutul 79, internationalul Iaquinta a realizat „dubla“. Paul Codrea, pe care antrenorul Mario Beretta il introdusese sa schimbe jocul la mijlocul terenului, nu prea a reusit sa faca acest lucru, primind nota 5 pentru evolutia sa de la Datasport care a descris astfel evolutia jucatorului român: „A incercat cu o serie de suturi si mingi aruncate in careu de la distanta, dar nu se poate spune ca a reusit sa schimbe jocul echipei“.

Serie A, etapa a 12-a

Rezultate: Cagliari – Palermo 1-0, Empoli – Milan 0-0, Chievo Verona – Atalanta 2-2, Inter – Reggina 1-0, Livorno – Parma 3-0, Messina – Lazio 1-4, Torino – Sampdoria 1-0, Udinese – Siena 3-0, Roma – Catania 7-0, Ascoli – Fiorentina 1-1.

Clasament: 1. Inter 30 de puncte; 2. Palermo 27; 3. Roma 26; 4. Livorno 19; 5. Atalanta 17; 6. Empoli 16; 7. Udinese 16; 8. Siena 16; 9. Catania 16; 10. Lazio 15; 11. Cagliari 14; 12. Messina 14; 13. Sampdoria 13; 14. Torino 11; 15. Milan 8; 16. Parma 8; 17. Ascoli 5; 18. Fiorentina 4; 19. Chievo Verona 4; 20. Reggina 0. Echipe penalizate: Reggina 15 puncte, Fiorentina 15, Milan 8, Lazio 3.