6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia, invinsa in finala

România, invinsa in finala

Nationala feminina de handbal a României a ratat sansa sa se revanseze in fata Rusiei dupa pierderea titlului mondial, fiind invinsa aseara si in finala Cupei Mondiale din Danemarca. Tricolorele, care au facut un turneu perfect, au fost foarte aproape de o noua victorie, dar rusoaicele au revenit in joc in ultimele minute, câstigând in final cu 29-28, dupa ce la pauza avantajul era de partea României, 15-13. Rusia a inceput bine meciul si a condus cu 4-0, dar elevele lui Tadici si Musi au intors repede situatia. Româncele, cu Elisei (foto) si Manea in mare forma, au preluat initiativa si au condus in permanenta la doua si chiar trei goluri, punând la punct temuta echipa a Rusiei. Din pacate, tricolorele nu au reusit sa mentina ritmul pâna la final, adversarele egalând la 28 in minutul 57 si preluând apoi conducerea. Româncele au avut in ultimul minut si superioritate numerica, dar nu au mai putut sa inscrie, ramânând astfel cu premiul de 15.000 de euro, dar si cu regretul ca au fost la un pas sa invinga campioana mondiala en-titre.