12.3 C
Știri de ultima orăSportManchester ramâne pe primul loc

Manchester ramâne pe primul loc

Manchester United si-a pastrat prima pozitie in campionatul Angliei, dupa victoria cu 2-1 inregistrata sâmbata, pe terenul formatiei Sheffield United, in etapa a 13-a.

Dupa 13 minute de joc, mijlocasul nord-irlandez Gillespie a deschis scorul, iar formatia antrenata de Sir Alex Ferguson a restabilit egalitatea in minutul 30, prin atacantul Wayne Rooney. Acelasi jucator a adus toate cele trei puncte lui Manchester prin reusita sa din minutul 75. Rooney are sapte goluri in actuala editie a campionatului.

Chelsea s-a impus la limita, pe „Stamford Bridge“, cu 1-0, in fata celor de la West Ham United, prin golul marcat de camerunezul Geremi, in minutul 22.

Dupa ce in etapa trecuta invinsese clar pe Liverpool, cu 3-0, pe teren propriu, Arsenal nu a reusit sâmbata decât un rezultat de egalitate, 1-1, cu Newcastle United. Oaspetii au marcat primii, prin Kieron Dyer, in minutul 30, iar „tunarii“ au egalat in repriza a doua prin atacantul francez Thierry Henry, in minutul 70.

Middlesbrough a ratat obtinerea celei de-a patra victorii consecutive, remizând pe teren propriu cu Liverpool, scor 0-0.

Premier League, etapa a 13-a

Rezultate: Arsenal – Newcastle 1-1, Chelsea – West Ham 1-0, Everton – Bolton 1-0, Manchester City – Fulham 3-1, Middlesbrough – Liverpool 0-0, Portsmouth – Watford 2-1, Reading – Charlton 2-0, Sheffield – Manchester United 1-2. Partidele Wigan Athletic – Aston Villa si Blackburn – Tottenham s-au jucat aseara, dupa inchiderea editiei.

Clasament: 1. Manchester Utd 34 puncte; 2. Chelsea 31; 3. Portsmouth 23; 4. Arsenal 22; 5. Aston Villa 21; 6. Bolton 21; 7. Everton 20; 8. Reading 19; 9. Liverpool 18; 10. Wigan Athletic 17; 11. Fulham 17; 12. Manchester City 16; 13. Tottenham 15; 14. Middlesbrough 15; 15. Blackburn 12; 16. West Ham 11; 17. Newcastle 10; 18. Sheffield Utd 10; 19. Watford 9; 20. Charlton 8.