11.2 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportInca o victorie pentru Lyon

Inca o victorie pentru Lyon

Olympique Lyon, lidera din Ligue 1, a obtinut, sâmbata seara, a 12-a victorie in acest sezon, impunându-se greu, cu 1-0, pe terenul echipei Sedan, ultima clasata, in cadrul etapei a 14-a a campionatului Frantei. Unicul gol al meciului disputat pe stadionul „Louis Dugauguez“, in fata a 21.000 de spectatori, a fost inscris de jucatorul gazdelor Nadjim Abdou, care a deviat in propria poarta un sut al lui Ben Arfa, cu zece minute inainte de final. La Lyon au lipsit mai multi jucatori, printre care Govou, Malouda, Fred si Wiltord. In atac, Gerard Houllier i-a folosit ca titulari pe John Carew si pe tânarul Remy, de 19 ani. Lyonezii au 12 puncte avans fata de ocupantele locurilor 2, 3 si 4, Lille, Lens si Nancy, toate cu câte 25 de puncte acumulate.

FC Nantes, echipa la care evolueaza si românul Keseru, a pierdut, cu 2-0, partida de la Lens (Coulibaly ‘1, Keita ’83) si se mentine pe locul al 18-lea in clasament, cu numai 11 puncte. Keseru a fost rezerva la oaspeti si a fost introdus pe teren de antrenorul Georges Eo in minutul 56, in locul lui Diallo.

Ligue 1, etapa a 14-a

Rezultate: Sochaux – Lille 0-0, Sedan – Lyon 0-1, Lens – Nantes 2-0, Nancy – Troyes 1-0, Saint-Etienne – Nice 2-1, Monaco – Lorient 2-2, Paris-SG – Bordeaux 0-2, Rennes – Le Mans 1-1. Partidele Auxerre – Toulouse si Olympique Marseille – Valenciennes s-au jucat aseara, dupa inchiderea editiei.

Clasament: 1. Lyon 37 de puncte; 2. Lille 25; 3. Lens 25; 4. Nancy 25; 5. Saint-Etienne 24; 6. Sochaux 23; 7. Bordeaux 22; 8. Toulouse 21; 9. Marseille 20; 10. Lorient 20; 11. Le Mans 19; 12. Rennes 17; 13. Paris-SG 16; 14. Auxerre 14; 15. Valenciennes14; 16. Monaco 12; 17. Nice 12; 18. Nantes 11; 19. Troyes 10; 20. Sedan 9.