12.6 C
Știri de ultima orăSportLyon s-a distantat din nou

Lyon s-a distantat din nou

Olympique Lyon, lidera in Ligue 1, s-a distantat la 11 puncte de ocupanta locului secund, Olympique Marseille, dupa etapa a 11-a a campionatului Frantei. Lyonezii s-au impus cu scorul de 1-0, pe teren propriu, in fata lui Nancy, echipa situata pe locul trei inaintea acestei runde. Unicul gol al meciului disputat pe stadionul „Gerland“, in fata a 40.000 de spectatori, a fost inscris de atacantul John Carew, in minutul 13.

Marseille a pierdut, cu 2-1, pe terenul modestei Nice, primind al doilea gol in minutele de prelungire. Mijlocasul Cyril Rool a marcat pentru gazde in minutul 26, iar atacantul marseillezilor, Pagis, a restabilit egalitatea in minutul 63. Tânarul atacant brazilian Ederson, de 20 de ani, intrat pe teren in repriza a doua, a dus toate cele trei puncte gazdelor, inscriind in minutul 90+2.