10 C
Știri de ultima orăSportVictorii la scor pentru Chelsea si Manchester

Victorii la scor pentru Chelsea si Manchester

Chelsea Londra, campioana en-titre a Angliei, si Manchester United, ocupanta locului secund in editia trecuta a campionatului, au obtinut victorii la scor in prima etapa din Premier League.

Chelsea s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 3-0, in fata formatiei Manchester City. Capitanul londonezilor, John Terry, a inscris primul gol al partidei, in minutul 11, cu o lovitura de cap, iar in minutul 26, Lampard, bine servit de Essien, a majorat diferenta de pe tabela. Atacantul ivorian Didier Drogba a stabilit scorul final in minutul 78. Corradi de la oaspeti a fost eliminat in minutul 63. Dupa meci, antrenorul „albastrilor“, Jose Mourinho, a declarat: „Nu am jucat bine, am jucat foarte bine“.

Manchester United a invins, pe „Old Trafford“, cu scorul de 5-1, formatia Fulham. Golurile echipei antrenate de Sir Alex Ferguson au fost marcate de Saha (‘7), Pearce (’14-autogol), Rooney (’16, ’64) si Cristiano Ronaldo (’19), iar oaspetii au punctat prin autogolul lui Rio Ferdinand (’40).