11.2 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia a ratat finala

România a ratat finala

Calificata cu noroc in semifinalele Campionatului Mondial de tineret de la Sherbrooke (Canada), nationala de handbal feminin a României a fost la un pas sâmbata noapte sa ajunga in finala competitiei, insa elevele lui Gavril Kozma si Constantin Tosum au pierdut pe mâna lor meciul cu Danemarca. Tricolorele au facut un joc bun cu danezele, au condus majoritatea timpului, dar au avut o cadere inexplicabila in final, dând posibilitatea nordicelor sa egaleze la 28, prin doua goluri marcate in ultimele 45 de minute, si sa se impuna dupa prelungiri, cu scorul de 34-32, gratie si unei concentrari superioare.

României i-a revenit asadar dreptul sa se lupte pentru medalia de bronz, disputa in care urma sa intâlneasca aseara reprezentativa Frantei, invinsa cu 32-31 de Coreea de Sud, in cealalta semifinala de sâmbata. Aseara târziu era programata si finala mare a CM de tineret, intre Danemarca si Coreea de Sud. In meciul cu danezele, cea mai buna marcatoare a României a fost Elena Dinca, autoare a opt goluri, restul fiind reusite de Cristina Neagu (7), Maria Vizitiu (6), Aneta Pârvut (3), Aura Ivancu (3), Roxana Rahnea-Nita (3), Roxana Joldes (1) si Mihaela Teodorescu (1).