8.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGoluri românesti in Bundesliga

Goluri românesti in Bundesliga

Vlad Munteanu si Sergiu Radu au marcat pentru Energie in partida terminata la egalitate, scor 2-2, pe teren propriu, cu Hamburg SV.

Fotbalistii români Vlad Munteanu si Sergiu Radu au marcat sâmbata cele doua goluri ale echipei lor, Energie Cottbus, in partida terminata la egalitate, scor 2-2, pe teren propriu cu Hamburg SV, in etapa a doua a campionatului Germaniei. Dupa ce oaspetii au deschis scorul in minutul 39, prin Sanogo, Vlad Munteanu a restabilit egalitatea in minutul 56, executând perfect o lovitura de la 11 metri dictata pentru un hent in careu. In minutul 69, Sergiu Radu si-a adus echipa in avantaj, reusind un gol spectaculos. Olandezul Nigel de Jong a inscris pentru 2-2 in minutul 72. Demel de la Hamburg a primit „rosu“ in minutul 81. Munteanu si Radu se afla la primele reusite pentru Energie Cottbus in Bundesliga, iar golurile marcate de ei au permis echipei sa acumuleze primul punct in campionat.

Reghecampf, rezerva

Intr-o alta partida disputata sâmbata, Alemannia Aachen, formatia la care este legitimat Laurentiu Reghecampf, a pierdut pe teren propriu, cu 1-0, in fata echipei Schalke 04, unicul gol al meciului fiind marcat de Rodriguez (’52). Reghecampf a fost rezerva si a intrat pe teren in minutul 71, in locul lui Dum. Dupa doua etape, formatia din Aachen nu are nici un punct.

Cea mai categorica victorie a etapei a doua a obtinut-o Hertha Berlin, care a invins pe teren propriu, cu scorul de 4-0, formatia Hanovra 96, prin golurile marcate de Pantelic (’20, ’63), Dardai (’31) si Ebert (’76). Berlinezii au patru puncte si ocupa pozitia a treia in clasament.

Bundesliga, etapa a 2-a

Rezultatele inregistrate in etapa a doua a Bundesligii: FC Nürnberg – Borussia M’Gladbach 1-0, Aachen – Schalke 04 0-1, Werder Bremen – Bayer Leverkusen 2-1, Energie Cottbus – Hamburg 2-2, Borussia Dortmund – FSV Mainz 1-1, Eintracht Frankfurt – Wolfsburg 0-0, Hertha Berlin – Hannovra 4-0. Partidele Arminia Bielefeld – Stuttgart si Bochum – Bayern München s-au jucat aseara, dupa inchiderea editiei.

Clasament: 1. FC Nurnberg 6 puncte; 2. Werder Bremen 6; 3. Hertha Berlin 4; 4. FSV Mainz 05 4; 5. Schalke 4; 6. Bayer Leverkusen 3; 7. Bayern München 3; 8. Borussia M’Gladbach 3; 9. Hamburg 2; 10. Eintracht Frankfurt 2; 11. Wolfsburg 2; 12. Arminia Bielefeld 1; 13. Energie Cottbus 1; 14. Borussia Dortmund 1; 15. Bochum 0; 16. Stuttgart 0; 17. Aachen 0; 18. Hannovra 0.