• Au marcat: Gheju ‘1, ’64-p / Militaru ’57-p.

CFR Timisoara: Urai – Usurelu, Mihaila, Lupsa, Parfenie – I. Radoi, Bumbac, Scarlatescu, Brazovan – Dragalina, Gheju. Antrenor: Ioan Sdrobis. Au mai intrat: Grigore, Stan, Gaman.

FC Caracal: T. Lung – Pasare, Savulescu, Militaru, Vodita – S. Popescu, Nauiu, Vlasceanu, Filip – Boroiban, Istinie. Antrenor: Eftimie Iordan. Au mai intrat: Stancu, Serban, Gheba.

• Au arbitrat: H. Abrudan – G. Barjac, S. Mocanu.

• Observator: M. Axente.

Nici nu a inceput bine meciul si in secunda 30 gazdele au profitat de o eroare in lant a defensivei caracalene, in care neatentia lui Filip si Savulescu a permis lui Gheju sa inscrie, 1-0 (‘1). Jocul a fost in continuare echilibrat, cu destule actiuni ofensive initiate de FC Caracal, golul egalizator venind insa abia in minutul 57, când Militaru a transformat o lovitura de pedeapsa. Peste sapte minute s-a petrecut o faza confuza la capatul careia „centralul“ Horea Abrudan a aratat punctul cu var si Gheju a marcat, 2-1 (’64).

Jean Nitulescu a afirmat: „Nu scuz prestatia echipei noastre, dar golul victoriei gazdelor a fost marcat dintr-un penalti inventat de arbitrul Abrudan! In faza premergatoare, Stancu a gresit intr-o situatie banala, a urmat un clinci in suprafata noastra de pedeapsa, in urma caruia ni s-a acordat o lovitura libera, o decizie corecta deoarece un timisorean faultase. Spre stupefactia tuturor, arbitrul a revenit asupra acestei decizii si a acordat penalti pentru gazde! Si asa a câstigat CFR Timisoara meciul“. Desi oficialul caracalean a spus vineri ca actionarul George Ilinca impreuna cu doi seici din EAU urma sa ajunga la Timisoara cu un elicopter, acestia nu au fost la meci.

La rându-i, antrenorul Iordan Eftimie a spus: „Nu meritam sa pierdem. Abia ne-am asezat in teren si gazdele au inscris, apoi am dominat, dar n-am reusit sa inscriem decât un gol la inceputul reprizei a doua. Golul victoriei lor a fost inscris dintr-un penalti care, si in opinia mea, n-a fost“.

Liga a II-a, Seria a II-a

• Rezultatele etapei a 2-a: CFR Timisoara – FC Caracal 2-1, FC Bihor – Building Vânju Mare 1-0, IS Câmpia Turzii – Unirea Dej 2-0, Dacia Mioveni – Poli II Timisoara 1-1, Corvinul Hunedoara – FC Baia Mare 5-0, „U“ Cluj – FC Târgoviste 0-0, CSM Vâlcea – Apulum Alba Iulia 2-1, FCM Resita – Auxerre Lugoj 1-1. Partida Gaz Metan – Minerul Lupeni se disputa pe 20 septembrie.

11. CFR Timisoara 2 1 0 1 2 – 3 3

12. Minerul Lupeni 1 0 1 0 2 – 2 1

13. Politehnica II 1 0 1 0 1 – 1 1

14. FCM Resita 2 0 1 1 1 – 2 1

15. Building 2 0 1 1 0 – 1 1

16. Gaz Metan 0 0 0 0 0 – 0 0

17. Unirea Dej 2 0 0 2 0 – 4 0

18. FC Baia Mare 2 0 0 2 1 – 7 0

• Etapa viitoare (miercuri, 23 august): Auxerre Orsova – CSM Vâlcea, FC Caracal – Municipal Resita, Building – CFR Timisoara, Minerul Lupeni – Dacia Mioveni, Politehnica Timisoara – Unirea Dej, FC Baia Mare – Gaz Metan Medias, FC Târgoviste – Corvinul, Apulum – „U“ Cluj, FC Bihor – IS Câmpia Turzii.