10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCroatia a invins campioana mondiala

Croatia a invins campioana mondiala

Selectionerul italian Roberto Donadoni, aflat la meciul sau de debut pe banca „azzurrilor“, a folosit o echipa formata din jucatori care nu au evoluat la turneul final din Germania.

Nationala Italiei, campioana mondiala en-titre, a fost invinsa, miercuri seara, de Croatia, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, intr-o partida amicala disputata la Livorno. Croatii au marcat ambele goluri in prima repriza. Da Silva a deschis scorul in minutul 28, iar Modric a marcat pentru 2-0 in minutul 44. Roberto Donadoni, aflat la meciul sau de debut pe banca „azzurrilor“, a folosit o echipa formata din jucatori care nu au evoluat la Campionatul Mondial.

Reprezentativa Frantei, finalista la ultima editie a Cupei Mondiale, s-a impus, in deplasare, cu 2-1, in fata Bosniei-Hertegovina, dupa ce a fost condusa cu 1-0. Barbarez a punctat pentru gazde in minutul 16, iar pentru „albastri“ au inscris Gallas (’40) si Faubert (’90).

In schimb, Brazilia nu a reusit decât un rezultat de egalitate in Norvegia, scor 1-1, la meciul de debut al selectionerului Carlos Dunga. Pedersen a marcat pentru nordici in minutul 52, iar Carvalho a restabilit egalitatea zece minute mai târziu.

Victorii pentru Olanda, Belarus si Albania

Olanda, viitoarea adversara a României in preliminariile CE 2008, a invins miercuri seara, in deplasare, cu scorul de 4-0, reprezentativa Irlandei. Golurile olandezilor au fost marcate de Huntelaar (’25, ’53), Robben (’41) si Van Persie (’70).

Belarus, alta selectionata care face parte din aceeasi grupa cu România in preliminarii, a invins, pe teren propriu, cu 3-0, pe Andorra, gratie golurilor inscrise de Hleb (’35), Bulyga (’76) si Kornilenko (’84).

Si Albania, alta adversara a tricolorilor, a câstigat cu acelasi scor, 3-0, in San Marino, prin reusitele lui Tare (‘7), Skela (’24) si Lala (’38).

Luxemburg, care face parte tot din Grupa G de calificare la Euro 2008, a pierdut la limita, scor 0-1, partida cu Turcia. Unicul gol al meciului a fost marcat de Fatih Tekke, in minutul 26.

Rezultate din amicalele intertari

In meciurile amicale disputate miercuri, intre reprezentativele de seniori, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: San Marino – Albania 0-3, Rusia – Letonia 1-0, Finlanda – Irlanda de Nord 1-2, Moldova – Lituania 3-2, România – Cipru 2-0, Belarus – Andorra 3-0, Danemarca – Polonia 2-0, Luxemburg – Turcia 0-1, Norvegia – Brazilia 1-1, Cehia – Serbia 1-3, Liechtenstein – Elvetia 0-3, Austria – Ungaria 1-2, Irlanda – Olanda 0-4, Germania – Suedia 3-0, Italia – Croatia 0-2, Bosnia-Hertegovina – Franta 1-2, Anglia – Grecia 4-0, Guatemala – Haiti 1-1, Namibia – Africa de Sud 0-1, Camerun – Guineea 1-1, Maroc – Burkina Faso 1-0, Coasta de Fildes – Senegal 0-1, Libia – Uganda 3-2, Egipt – Uruguay 0-2, Tunisia – Mali 0-1.