12 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNiculae se va duela cu Bratu

Niculae se va duela cu Bratu

Fostul atacant al Rapidului, Daniel Niculae (foto), a fost titular in meciul pe care noua sa echipa, Auxerre, l-a terminat la egalitate, scor 1-1, in compania formatiei galeze Cardiff. „Nico“ a contribuit la golul egalizator al francezilor, el fiind faultat in suprafata de pedeapsa, in minutul 48. Penaltiul a fost transformat de coechipierul sau Pieroni. Pentru Cardiff a marcat Chopra, in minutul 36. Fostul atacant rapidist a evoluat pâna in minutul 70, când a fost inlocuit cu Traore.

Alt jucator român care va evolua in Ligue 1 in acest sezon este Florin Bratu. Fostul atacant al lui Dinamo a fost imprumutat de echipa sa, FC Nantes, formatiei Valenciennes, care este nou-promovata in prima liga franceza. Valenciennes este antrenata de Antoine Kombouare, iar primul meci al lui Bratu cu aceasta echipa va fi pe 5 august, impotriva formatiei la care evolueaza Daniel Niculae, Auxerre. „Voi petrece un an la aceasta echipa nou-promovata, dar ambitioasa. Mâine (astazi – n.r.) semnez contractul. Voi avea un debut de foc, in prima etapa voi intâlni Auxerre, echipa lui Daniel Niculae. Sper sa reusesc sa-mi iau revansa pentru acel meci din primavara, când am pierdut in Giulesti, cu 3-0. Ma voi gândi la meciul tur, când am si inscris in poarta echipei lui «Nico»“, a spus Bratu.