10.3 C
Știri de ultima orăSportBilete pentru finala

Bilete pentru finala

25 de pugilisti vor reprezenta Craiova la fazele finale, de unde spera sa aduca noi medalii pentru cluburile pe care le reprezinta.

Week-end-ul trecut a avut loc la Craiova faza zonala a campionatelor nationale de box la cadeti si juniori. Intrecerea a aliniat la start 130 de sportivi de la cluburi din judetele Arges, Gorj, Mehedinti, Olt, Vâlcea si Dolj. Craiova a fost reprezentata de sportivi de la CFR, CSM si Armata. La cadeti, 14 craioveni s-au calificat la turneul final, care va avea loc in perioada 8-13 mai la Tulcea. Este vorba de C. Balmau (CSM – categoria 48 kg), M. Morenciu (CFR – 52 kg) si I. Tobosaru (CSM – 52 kg), A. Bobin (CSM – 54 kg), C. Poenaru si A. Danulescu (Armata – 57 kg), B. Caprioara (Armata – 60 kg) si I. Carauleanu (CSM), A. Vava (CFR – 63 kg), N. Macesanu (CFR – 66 kg), I. Neda (CFR – 75 kg), A. Ispas (CSM – 80 kg) si B. Duca (CFR – 80 kg), R. Oproiu (CFR – 86 kg).

Ghinion pentru Ionut Macesanu

La juniori, Doljul va fi reprezentat la faza finala, care va avea loc la Craiova in perioada 14-20 iunie, de 11 pugilisti, dupa cum urmeaza: C. Tudor (Armata – categoria 48 kg), S. Vâlceanu (CFR – 51 kg), M. Dumitru (CFR – 54 kg), C. Vulpe (CSM – 57 kg), I. Dinca (CSM – 60 kg), Al. Ciobanu (CFR – 64 kg), M. Bengiu (CFR – 69 kg), M. Neaga (Armata – 91 kg), E. Potârca (CSM – +91 kg). Acestora li se vor mai alatura, la nationalele de la Craiova, alti doi sportivi din Banie, Cosmin Pârvu (CSM Craiova) si Alin Olteanu (Armata Craiova), ambii componenti ai loturilor nationale.

La categoria 75 kg a fost consemnat si un eveniment nedorit pentru gruparea CFR Craiova.

„Desi sportivul nostru Ionut Macesanu câstigase in toate cele trei reprize, a pierdut calificarea la turneul final dupa ce in meciul decisiv sustinut la Craiova a fost oprit sa mai boxeze in ultima repriza de medicul galei dupa ce adversarul i-a spart buza“, a povestit ieri antrenorul Marcel Sirba. Concursul desfasurat in Banie a fost supervizat de arbitrul international Francisc Saigo si observatorul FRB, Gheorghe Vlad.