21.7 C
Știri de ultima orăSportAl doilea gol pentru Tararache

Al doilea gol pentru Tararache

Mijlocasul român Mihai Tararache a marcat un gol pentru echipa sa, MSV Duisburg, in meciul câstigat duminica, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, in fata gruparii Hertha Berlin, in etapa a 23-a a Bundesligii. Tararache a fost titular, a evoluat tot meciul si a deschis scorul in minutul 20, din penalti. Duisburg si-a majorat avantajul, in minutul 50, prin Lavric, iar Hertha a redus din diferenta in minutul 68, gratie reusitei turcului Basturk. Golul inscris duminica de Tararache este al doilea pentru el in actuala editie a campionatului, precedentul fiind reusit pe 4 februarie, tot din penalti, in remiza cu Kaiserslautern (2-2).

Tot in etapa a 23-a a Bundesligii, Hamburg SV, adversara formatiei Rapid Bucuresti in optimile Cupei UEFA, a pierdut, duminica seara, cu 2-0 (1-0), partida disputata pe teren propriu cu VfB Stuttgart. Mijlocasul de 33 de ani Silvio Meissner a deschis scorul in minutul 43, iar atacantul Mario Gomez a stabilit rezultatul final in minutul 90. Fundasul belgian al gazdelor, Daniel Van Buyten, a fost eliminat de pe teren in minutul 89, dupa ce a primit al doilea cartonas galben. Din cauza acestei infrângeri, Hamburg a pierdut locul al doilea in clasament, in favoarea gruparii Werder Bremen, invingatoare sâmbata, cu 2-0, in fata formatiei Borussia Moenchengladbach. In schimb, Stuttgart a urcat pe locul cinci. Lidera in clasament este Bayern Munchen, cu 58 de puncte.