joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportStranierii au invadat Divizia A

Stranierii au invadat Divizia A

Europa are cei mai multi reprezentanti in prima liga, dar si America de Sud, Africa si Australia au emisari in competitia interna.

Universitatea Craiova a fost deschizatoare de drumuri nu numai in cupele europene, ci si in materie de stranieri, gruparea alb-albastra fiind prima din tara care a avut in lot un jucator strain, atacantul albanez Roland Agalliu. Acesta a si fost folosit de Sorin Cirtu in majoritatea partidelor din sezonul 1990/1991, imbracând tricoul de campion al României si evoluând ca titular in finala de cupa cu FC Bacau, câstigata de Stiinta cu scorul de 2-1. In anul urmator, in Divizia A si-au mai facut aparitia cinci straini, doi la Dinamo, Sulejman Demollari si Samuel Nelson Mensah, doi la FC Brasov, Ilir Bozhiqi si Agim Canaj, si unul la Otelul Galati, Arben Kokalari.

Treptat, numarul jucatorilor din afara care au evoluat pe prima scena fotbalistica a tarii a crescut, in prezent acesta ridicându-se la 39, insa numai 35 de stranieri au prins echipa in turul de campionat. Dintre cele 16 formatii din Divizia A, 11 au in componenta fotbalisti straini, Farul Constanta, FC Arges, Sportul Studentesc, Jiul Petrosani si FCM Bacau fiind singurele grupari care au in lot doar jucatori autohtoni.

Hamutovski, singurul integralist

Liderul fotbalistilor din afara granitelor este belarusul Vasili Hamutovski. Portarul Stelei este singurul care nu a pierdut nici unul din cele 1.350 de minute ale turului. Acesta este urmat de mijlocasul argentinian al lui Poli Iasi, Alejandro Roberto Gavatorta, cu 1.260 de minute, 1.000 de minute in Divizia A mai depasind Armel Mamouna Disney, Vladimir Gaev, Ersin Mehmedovic, Jon McKain, Emmanuel Osei, Artiom Karamian si Petar Jovanovic.

Din cei 35 de jucatori straini, cinci sunt portari, sapte evolueaza ca fundasi, 17 sunt considerati mijlocasi, iar sase sunt atacanti. Legat de repartizarea geografica, Europa are cei mai multi reprezentanti – 18, cei mai numerosi fiind sârbii (sapte). Ceilalti sunt din Bosnia (patru), Belarus (doi), Armenia (doi), Republica Moldova, Portugalia si Croatia, câte unul. America de Sud are sapte jucatori in Divizia A, câte doi din Argentina si Brazilia si câte unul din Venezuela, Columbia si Uruguay. Africa are sase reprezentanti, câte unul din Nigeria, Ghana, Guineea, Congo, Coasta de Fildes si Senegal. Tabloul stranierilor este completat de Australia, care are patru fotbalisti in prima liga.

Acestora li se adauga alti fotbalisti care nu au apucat sa joace in tur la echipele la care au fost sau mai sunt legitimati: portarul bulgar Radostin Stanev (FC National), atacantul argentinian Gonzalo Ucho Lopez (FC National), fundasul argentinian Juan Manuel Raponi (Poli Iasi) si mijlocasul sârb Martin Saric (Poli Iasi).

Stranierii si minutele jucate in tur

Iata care sunt strainii care au evoluat in prima liga in aceasta prima parte a campionatului:

Dinamo: portari: Vladimir Gaev (Belarus / 12 meciuri-0 goluri; 1.080 de minute jucate), Adnan Guso (Bosnia / 3-0; 270 de minute); fundas: Mariko Daouda (Coasta de Fildes / 5-0; 345 de minute).

Steaua: portar: Vasili Hamutovski (Belarus / 15-0; 1.350 de minute).

FC National: fundasi: Ersin Mehmedovic (Bosnia / 12-0; 1.012 minute), Michael Thwaite (Australia / 9-0; 810 minute), Ivan Elias Bazzi (Argentina / 4-0; 278 de minute); mijlocasi: Abiodun Agunbiade (Nigeria / 13-1; 997 de minute), Ryan Griffiths (Australia / 13-3; 940 de minute), John Wayne Shroj (Australia / 12-1; 993 de minute).

Poli Timisoara: fundas: Jon McKain (Australia / 12-0; 1.025 de minute); mijlocasi: Emmanuel Osei (Ghana / 13-1; 1.012 minute), Ricardo Paez (Venezuela / 3-0; 61 de minute); atacant: Mansour Gueye (Senegal / 12-0; 594 de minute).

CFR Cluj: fundas: Zoran Milosevic (Serbia-Muntenegru / 13-0; 795 de minute); mijlocas: Svetozar Mijin (Serbia-Muntenegru / 7-0; 201 minute); atacant: Sead Bruncevic (Serbia-Muntenegru / 8-1; 164 de minute).

Rapid: mijlocas: Artiom Karamian (Armenia / 14-0; 1.054 de minute).

Poli Iasi: mijlocasi: Alejandro Roberto Gavatorta (Argentina / 14-0; 1.260 de minute), Milos Bogdanovic (Serbia-Muntenegru / 2-0; 80 de minute).

Gloria Bistrita: mijlocas: Goran Cvetkovic (Croatia / 4-0; 140 de minute); atacant: Arman Karamian (Armenia / 6-0; 253 de minute).

Pandurii Târgu Jiu: portar: Danilo Pustinjakovic (Serbia-Muntenegru / 10-0; 900 de minute); fundas: Dragan Perisic (Serbia-Muntenegru / 10-0; 900 de minute); mijlocasi: Boris Keca (Bosnia / 12-1; 928 de minute), Marco Osorio Pereira (Portugalia / 3-0; 150 de minute); atacant: Disney Armel Mamouna-Ossila (Congo / 14-4; 1.234 de minute).

Otelul Galati: atacant: Alexander Valencia (Columbia / 4-0; 205 minute).

FC Vaslui: portar: Dejan Pesic (Serbia-Muntenegru / 5-0; 425 de minute); mijlocasi: Petar Jovanovic (Bosnia / 13-2; 1.065 de minute), Igor de Lima (Brazilia / 4-0; 233 de minute), Nivaldo Vieira Lima (Brazilia / 3-0; 157 de minute), Mbemba Sylla (Guineea / 3-0; 100 de minute), Dionisio Cabrera (Uruguay / 1-0; 16 minute); atacant: Viorel Frunza (Moldova / 5-0; 344 de minute).