24.3 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTimisoara, facuta KO de Petrolul

Timisoara, facuta KO de Petrolul

Plecata favorita in disputa cu Petrolul Ploiesti, partida programata in cadrul sferturilor de finala ale Cupei României, Politehnica Timisoara a pierdut cu scorul de 2-3 intâlnirea cu „gazarii“. „Euro-Poli“, pregatita de Gica Hagi (foto), a inceput slab meciul, Petrolul marcând primul gol prin Hadnagy (’16). Apoi, de parca absentele unor jucatori de baza precum V. Moldovan, Silvasan, Gigel Bucur, Mansour sau Batrânu nu ar fi fost de ajuns, Poli a trebuit sa renunte in minutul 25 si la portarul Popa, care s-a accidentat. Timisoara a marcat de doua ori prin Caramarin (’26) si Sorin Radoi (’55), dar trupa lui Rachita nu a capotat si a revenit surprinzator pe final de meci. Mai intâi, L. Marinescu (’71) a reusit sa egaleze din penalti, dupa care C. Ilie a dat lovitura de gratie banetenilor, marcând in minutul 85 golul care a dus Petrolul in semifinale.

In alta partida programata in „competitia KO“, Rapid a evitat surpriza in ultimul minut de joc, Ilyes reusind golul prin care bucurestenii au depasit formatia Poli Iasi. In cel de-al treilea „sfert“, Farul a invins cu 1-0 formatia Jiul Petrosani, golul calificarii pentru „marinari“ fiind marcat de Viorel Gheorghe (’68). Partida Otelul Galati – FC National a avut nevoie de prelungiri si lovituri de departajare pentru a se stabili cea de-a patra semifinalista, dupa loteria penaltiurilor scorul fiind 4-3 in favoarea „bancarilor“. FC National poate fi considerata o specialista a calificarilor la penalti, dupa ce in optimi eliminase Universitatea Craiova in acelasi mod. Meciurile din semifinalele Cupei României se vor desfasura in sistem tur-retur, pe 22 martie si 19 aprilie 2006.