16.7 C
Știri de ultima orăSportRomânia a invins greu Ucraina

România a invins greu Ucraina

Pentru nationala de handbal feminin a României, adevarata competitie a inceput ieri, când elevele lui Gheorghe Tadici au intâlnit Ucraina. Meciul a parut usor la inceput, insa finalul a fost de infarct, româncele desprinzându-se decisiv in ultimul minut, scorul final fiind 30-27.

Tricolorele au avut un inceput excelent de meci si nu le-au dat nici o sansa adversarelor, conducând in permanenta la cinci, sase si chiar sapte goluri diferenta, scorul la pauza fiind 17-10.

Repriza a doua a fost insa un cosmar pentru românce. Ucrainencele au marcat de trei ori consecutiv si s-au apropiat la patru goluri, pentru ca in final diferenta sa se micsoreze la doua si apoi un gol.

Greselile inexplicabile ale handbalistelor noastre au fost coroborate cu goluri norocoase reusite de adversare, care au egalat, iar apoi au trecut in avantaj pentru prima data de la inceputul meciului, cu trei minute inainte de final, 27-26.

Noroc ca româncele si-au pastrat cumpatul si au fost mult mai lucide in ultimele minute. Au egalat, apoi Maier a facut 28-27, Elisei a punctat pentru 29-27, pentru ca Gogârla sa incheie meciul cu o aruncare la vinclu.

Ultimele doua partide din grupa D ale tricolorelor vor avea loc mâine, de ora 19.30, cu Franta, si sâmbata, de ora 17.30, cu Macedonia. Alte rezultate de ieri: Polonia – Austria 25-28, Ungaria – Slovenia 27-27, Japonia – Uruguay 44-22.

Rezultate din ziua a doua

Iata rezultatele consemnate marti, in cea de-a doua zi a CM de handbal de la Sankt-Petersburg:

Grupa A: Uruguay – Olanda 8-29, China – Rusia 20-36, Croatia – Japonia 31-30.

Grupa B: Australia – Slovenia 13-41, Angola – Ungaria 30-34, Coreea de Sud – Norvegia 30-25.

Grupa C: Brazilia – Polonia 34-31, Germania – Austria 34-27, Coasta de Fildes – Danemarca 21-42.

Grupa D: Camerun – România 19-50, Macedonia – Ucraina 29-29, Argentina – Franta 11-33.