10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia Tirgu Jiu a pierdut in fata campionilor

Energia Tirgu Jiu a pierdut in fata campionilor

Energia Pandurii Tirgu Jiu a inregistrat prima infringere din acest sezon, pe terenul echipei campioane, Dinamo Bucuresti, scor 30-34, partida contind pentru etapa a 6-a a Ligii Nationale. Prima repriza a fost dominata clar de gazde, care, in minutul 13, conduceau deja la o diferenta confortabila, 9-1. Gorjenii au mai redus din handicap pe finalul primei parti, scorul la pauza fiind 17-12. In actul secund, oltenii s-au aparat mai precis si au atacat cu mai mult curaj si, condusi de interul Marian Filip, au reusit sa echilibreze disputa.

Cel mai bun marcator al oaspetilor a fost Ionut Mazilu, cu zece goluri, urmat de Filip (7), Clenciu (4), Radu Costel, Ilies si Mustetea, toti cu cite trei goluri. La sfirsitul acestei saptamini, handbalistii lui Liviu Andries intilnesc, pe teren propriu, HC Minaur Baia Mare, intr-un meci contind pentru etapa a 5-a.