10.3 C
Știri de ultima orăSportPatru rusoaice in sferturi

Patru rusoaice in sferturi

In competitia feminina de la Wimbledon, dotata cu premii in valoare de 4.115.630 de lire sterline, s-au stabilit cele opt sfertfinaliste. In optimi nu au existat surprize, favoritele continuindu-si drumul spre mult rivnitul trofeu. Cel mai interesant meci a fost cel dintre americanca Lindsay Davenport, principala favorita a competitiei si lidera clasamentului WTA, si fosta numarul unu mondial, belgianca Kim Clijsters, desemnata cap de serie numarul 15 pe iarba londoneza. Victoria i-a revenit jucatoarei din Statele Unite, care s-a impus in trei seturi, cu scorul de 6-3, 6-7, 6-3, cu toate ca a comis 28 de greseli nefortate, fata de 18 ale adversarei sale. In sferturi, Davenport o va avea ca adversara pe rusoaica Svetlana Kuznetova, favorita numarul 5, invingatoare cu 6-4, 6-3 in fata jucatoarei bulgare Magdalena Maleeva.

Si celelalte favorite ale competitiei au obtinut calificarea in sferturi, unde, din cele opt jucatoare ajunse in aceasta faza, patru sint din Rusia. Frumoasa Maria Sarapova, a doua favorita a intrecerii, a avut o misiune facila in fata frantuzoaicei Natalie Dechy (nr.16) pe care a invins-o cu 6-4, 6-2, in timp ce din duelul rusoaicelor Anastasia Myskina si Elena Dementieva invingatoare a iesit prima, care s-a impus dupa trei seturi, cu scorul de 1-6, 7-6, 7-5. Sarapova o va avea ca adversara in sferturi pe compatrioata sa Nadia Petrova, care a trecut de cehoaica Kveta Peschke cu 6-7, 7-6, 6-3.

Dupa ce a scos din joc o reprezentanta a Rusiei, Elena Likhovtseva, frantuzoaica Amelie Mauresmo, creditata cu sansa a treia la cistigarea turneului, va avea parte in sferturi tot de o adversara din tara lui Putin, Myskina.

Iata rezultatele complete inregistrate in optimile de finala ale turneului feminin de la Wimbledon: Mary Pierce (Franta, nr. 12) – Flavia Pennetta (Italia, nr. 26) 6-1, 6-3; Amelie Mauresmo (Franta, nr. 3) – Elena Likhovtseva (Rusia, nr. 13) 6-4, 6-0; Maria Sarapova (Rusia, nr. 2) – Nathalie Dechy (Franta, nr.16) 6-4, 6-2; Venus Williams (SUA, nr.14) – Jill Craybas (SUA) 6-0, 6-2; Anastasia Myskina (Rusia, nr. 9) – Elena Dementieva (Rusia, nr. 6) 1-6, 7-6 (9), 7-5; Nadia Petrova (Rusia, nr. 8) – Kveta Peschke (Cehia) 6-7 (5), 7-6 (7), 6-3; Lindsey Davenport (SUA, nr. 1) – Kim Clijsters (Belgia, nr. 15) 6-3, 6-7 (4), 6-3; Svetlana Kuznetova (Rusia, nr. 5) – Magdalena Maleeva (Bulgaria) 6-4, 6-3.

Programul sferturilor de finala este urmatorul: Lindsay Davenport – Svetlana Kuznetova, Amelie Mauresmo – Anastasia Myskina, Mary Pierce – Venus Williams, Nadia Petrova – Maria Sarapova.