17.8 C
Știri de ultima orăSportDida nu a depasit performanta lui van der Sar

Dida nu a depasit performanta lui van der Sar

In acest sezon de Liga Campionilor, portarul celor de la AC Milan, brazilianul Dida, nu a primit gol timp de 623 de minute si, daca ar fi pastrat imaculata poarta sa pina la pauza returului cu PSV Eindhoven, ar fi stabilit un nou record de imbatabilitate in cupele europene. El a rezistat cu doar 35 de minute mai putin decit olandezul Edwin van der Sar (658 de minute in sezonul ’95/’96, pe cind apara poarta Ajaxului). Dida adunase deja 614 minute si ii mai trebuia o repriza alba pe „Philips Stadion“, dar sud-coreeanul Park i-a stricat socotelile si astfel brazilianul a ramas doar cu satisfactia calificarii, la capatul unei confruntari in care echipa sa a primit de la Eindhoven tot atitea goluri cite incasase in precedentele zece meciuri ale stagiunii in Liga. In confruntarea cu campioana Olandei, rossonerii au avut de partea lor si statistica. De 11 ori din 12 partide AC Milan a reusit sa se califice in cupele europene dupa ce a cistigat prima mansa cu scorul de 2-0. Singurii care au realizat miracolul in retur au fost francezii de la Girondins de Bordeaux, in sferturile de finala ale Cupei UEFA, editia 1995/96, cind au marcat de trei ori fara sa primeasca gol. Si ar mai fi si acel meci din sezonul trecut cu Deportivo, dar AC Milan a fost eliminata dupa ce se impusese cu 4-1 pe „San Siro“ (0-4 in Spania).

In rest, „diavolii“ stiu ca nimeni altii sa profite de pe urma unui 2-0 si au demonstrat-o si miercuri seara, cind si-au asigurat prezenta in finala, in ciuda unei evolutii la limita penibilului.