9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCraiovenii au obtinut cinci medalii

Craiovenii au obtinut cinci medalii

La finele saptaminii trecute, la Galati a avut loc editia a 15-a a finalei Campionatului National de karate traditional, competitie rezervata categoriilor cadeti, juniori, tineret si seniori. La intrecere au participat peste 150 de sportivi, printre care si 12 karatisti de la Cercul Militar Craiova, pregatiti de Gabriel Gulie, acestia intorcindu-se acasa cu cinci medalii.

Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Oana Balan, care a iesit campioana nationala la tineret, in proba de kumite individual. La aceeasi categorie si proba, Simona Marin a luat bronzul, insa sportiva olteana s-a accidentat in semifinale si a fost oprita de medici sa continue, desi se afla in avantaj. La tineret, bronz a obtinut si echipa masculina de kumite, formata din Daniel Bibu, Dragos Balan si Robert Iancu.

In competitia de juniori, Adela Marin a terminat pe locul trei in proba de kumite individual, pe aceeasi pozitie clasindu-se si echipa de kata, cadeti, compusa din Elena Marin, Irina Guta si Alexandra Ion.