21.7 C
Știri de ultima orăSportAthletic Bilbao, invinsa in derbiul basc

Athletic Bilbao, invinsa in derbiul basc

Pe linga marea confruntare Barca – Real, etapa a 12-a a campionatului Spaniei a mai programat si derbiul Tarii Bascilor, Real Sociedad – Athletic Bilbao. Gazdele au cistigat in final cu 3-2, dupa ce oaspetii conduceau la pauza cu scorul de 2-0. Ezquerro (’40) si Urzaiz (’43) au marcat pentru viitoarea adversara a Stelei din Cupa UEFA (partida care va avea loc pe 1 decembrie, la Bilbao), dar Sociedad a revenit extraordinar, prin turcul Nihat, autor al unei „duble“ (’57, ’68), si Gabilondo (’74), ajutata si de eliminarea lui Aranzubia, in minutul 62. Athletic are doar 12 puncte in Primera si ocupa locul 17, din 20 de echipe.

In alte meciuri, ambele formatii din Sevilla au cistigat, iar Getafe a smuls un punct la Albacete, echipa de la care au fost eliminati doi jucatori. Gazdele au deschis scorul prin Buades (’50), dar Getafe, la care Gica Craioveanu a intrat pe teren in minutul 57, a redus din diferenta prin Gabi (’86).

Alte rezultate inregistrate in runda a 12-a din Primera Division: Malaga – Valencia 0-2 (Corradi ’45, Xisco ’50), Villarreal – Deportivo La Coruna 0-2 (Tristan 31, Luque ’60), Levante – Betis Sevilla 1-2 (Rivera ‘5 – p / Oliveira ’28 – p, Edu ’82), Racing Santander – Osasuna 1-1 (Josetxo ’48 – autogol / Morales ’20), FC Sevilla – Espanol 1-0 (Baptista ’39), Real Zaragoza – Mallorca 0-1 (Luis Garcia ’21), Atletico Madrid – Numancia 2-0 (Pablo ’52, F. Torres ’78).

In clasament, dupa Barcelona (29 puncte) si Real (22 puncte), se afla Sevilla, 21 puncte, Espanol, 20 puncte, Valencia, Atletico Madrid, Levante si La Coruna, toate cu 19 puncte. Getafe ocupa locul 15, cu 13 puncte.