22 C
Știri de ultima orăSportFotbalistii lui Sandoi stiu sa si cistige

Fotbalistii lui Sandoi stiu sa si cistige

Echipa Pandurii Tirgu Jiu a obtinut prima victorie de la revenirea din cantonamentul de la San Pellegrino, reusind sa invinga, cu 5-0, echipa de juniori Vointa Bucuresti in primul meci al turneului dotat cu Cupa Minerul. Golurile au fost marcate de Buca, in minutele 30 si 37, Negut, in minutul 68, Jianu, minutul 77, si Lecoviste, cu zece minute inainte de final. Lecoviste a realizat cel mai spectaculos gol, reusind sa-l invinga pe portarul bucurestenilor cu un sut expediat aproape de la centrul terenului. Dupa trei meciuri consecutive fara gol, „pandurii“ au reusit sa puncteze de cinci ori, ce-i drept, in fata unui adversar modest. Sandoi a folosit echipa secunda, menajindu-si titularii pentru infruntarea cu Jiul Petrosani, decisiva pentru calificarea in finala competitiei. Meciul s-a jucat pe terenul de antrenament al Minerului Motru, suprafata de joc fiind comparabila cu cea a „Municipalului“ din Tirgu Jiu, poate chiar mai buna. Antrenorul gorjenilor l-a titularizat pe resiteanul Badaluta in centrul defensivei si pe Cazacu in linia de mijloc. Ultimul a fost remarcat in campionatul trecut la juniorii echipei Pandurii, debutind deja, la numai 16 ani, in Divizia B. Un alt junior din pepiniera proprie remarcat de Sandoi la trialul de la sfirsitul sezonului trecut si cooptat in lotul largit al divizionarei B, Marian Jianu, a fost introdus pe parcursul jocului si a reusit sa marcheze golul de 4-0. In acest joc a revenit intre buturi si Balaet, recuperat dupa ce a fost suspectat de hepatita la finalul sezonului trecut. Primul unsprezece folosit de tehnicianul gorjenilor a fost: Pindaru – Nicola, Badaluta, Negrila, Cazacu, Gaman, Negut, Cristea, Lecoviste, Buca si Lapadat. Au mai intrat Jianu, Ungureanu si Balaet.