22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastii romani domina Campionatele Europene

Gimnastii romani domina Campionatele Europene

Reprezentativa de seniori a Romaniei a cistigat, pentru a doua oara consecutiv, medaliile de aur in concursul pe echipe din cadrul Campionatelor Europene de gimnastica artistica de la Ljubljana. Echipa Romaniei, care este antrenata de Dan Grecu, a fost formata din Marius Urzica, Marian Dragulescu, Razvan Selariu, Dan Potra si Ioan Suciu si a acumulat un total de 171,084 puncte.

Pe aparate, gimnastii romani au obtinut urmatoarele punctaje totale: sol – 28,987 puncte; cal cu minere – 29,062 puncte; inele – 28,374 puncte; sarituri – 28,950 puncte; paralele – 27,862 puncte; bara fixa – 27,894 puncte.

Pe locul al doilea s-a clasat echipa Belarusului (169,732 puncte), locul trei fiind ocupat de reprezentativa Frantei (168,795 puncte).

Lotul masculin de gimnastica al Romaniei a cistigat pentru prima oara titlul european in concursul pe echipe la Campionatele Europene de la Patras, din 2002.

Dragulescu, victorios la individual compus

Marian Dragulescu a cistigat medalia de aur in concursul individual compus din cadrul Campionatelor Europene de gimnastica artistica de la Ljubljana. Reprezentantul Romaniei si-a confirmat valoarea, avind evolutii excelente la sol si la sarituri, acumulind un total de 56,798 puncte. Pe aparate, Dragulescu a primit urmatoarele note: sol – 9,712; cal cu minere – 9,525; inele – 9,412; sarituri – 9,762; paralele – 9,162 si bara fixa – 9,225. El devine pentru prima oara campion european, dupa ce a fost campion mondial si medaliat cu aur la Olimpiada de la Sydney.

Medalia de argint a fost cistigata de spaniolul Rafael Martinez (56,711 puncte), in timp ce pe locul trei s-a clasat sportivul Denis Savenkov, din Belarus (56,161 puncte). Finalele pe aparate ale Campionatelor Eurpene de gimnastica s-au disputat aseara, dupa inchiderea editiei.