17.8 C
Știri de ultima orăSportAndrei Pavel s-a calificat in sferturi

Andrei Pavel s-a calificat in sferturi

Cel mai bun tenismen roman al momentului, Andrei Pavel, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de Houston, care este dotat cu premii in valoare de 380.000 de dolari. In mansa a doua a competitiei, Andrei Pavel, cap de serie numarul 5, l-a invins joi pe argentinianul Jose Acasuso, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-2.

Aceasta este prima victorie a lui Pavel in fata lui Acasuso, in primul meci dintre cei doi sud-americanul cistigind, cu 4-6, 7-6, 6-1, in semifinalele turneului de la Bucuresti din 2002.

Pentru calificarea in sferturile de finala, Andrei Pavel va primi opt puncte ATP si 10.600 de dolari.

James Blake, urmatorul adversar

In sferturile de finala ale turneului de Houston, Andrei Pavel il va avea ca adversar pe americanul James Blake, al patrulea favorit. Blake, care a trecut in tururile precedente de compatriotul sau Wayne Odesnik si de italianul Davide Sanguinetti, este numarul 40 in clasamentul ATP Entry (Pavel se afla pe 41). Cei doi s-au mai intalnit o singura data, la Cincinnati (2002, in primul tur), cind americanul a invins in doua seturi: 6-4, 7-6.

Rezultate din optimi

Alte rezultate inregistrate in optimile de finala ale turneului de tenis de la Houston: James Blake (SUA, nr. 4) – Davide Sanguinetti (Italia) 7-5, 6-3; Tommy Haas (Germania) – Paul Goldstein (SUA) 6-4, 6-2; Dmitri Tursunov (Rusia) – Alex Bogomolov (SUA) 6-2, 3-6, 6-2.