5.3 C
Știri de ultima orăSportRomania a remizat cu Ucraina

Romania a remizat cu Ucraina

Selectionata feminina de handbal a Romaniei a terminat la egalitate, scor 28-28 (11-14), meciul disputat miercuri, la Karlovac, cu reprezentativa Ucrainei, in grupa C a Campionatului Mondial din Croatia. Marcatoarele echipei noastre au fost: Steluta Luca (9), Simona Gogirla (3), Alina Dobrin (6), Mihaela Senocico (4), Teodora Virtic (1), Cristina Varzaru (3), Valeria Bese (1), Aurelia Bradeanu (1).

Fetele noastre au avut un start de partida foarte slab, echipa Ucrainei conducind chiar si cu cinci goluri diferenta (6-1 in minutul 14). Jucatoarele antrenate de Cornel Otelea au alternat perioade bune cu altele mai putin faste, iar Ucraina a incheiat prima repriza in avantaj: 14-11.

Dupa pauza, romancele au practicat un joc mult mai agresiv, iar in minutul 46 s-a inregistrat pentru a doua oara egalitate pe tabela de marcaj, scor 23-23, dupa lovitura de la sapte metri transformata de Simona Gogirla. Steluta Luca a adus Romania in avantaj, in premiera, in minutul 49, 24-23. Diferenta in favoarea echipei noastre s-a marit pina la 26-23 (’53), dar in minutul 58 egalitatea a fost restabilita: 26-26. Finalul a fost pe muchie de cutit, Romania preluind de doua ori conducerea prin Senocico si Bradeanu, dar ucrainencele au egalat de fiecare data gratie reusitelor lui Sutkasi Tighita: 28-28.

Probleme cu scorul

La finalul meciului, tabela de marcaj din sala in care s-a disputat meciul indica scorul de 29-28 pentru Romania, rezultat contestat de antrenorii ucraineni, iar oficialii partidei au facut o noua numaratoare a golurilor. Cel care s-a ocupat de inscrierea scorului pe tabela de marcaj a considerat gol o aruncare a handbalistei Steluta Luca, la care mingea a trecut insa pe linga poarta. Aseara, Romania a intilnit Japonia, astazi va fi zi de pauza, miine va evolua in compania Tunisiei, iar duminica va juca impotriva Norvegiei.

Rezultatele rundei a 2-a

Rezultatele inregistrate in ziua a doua a Campionatului Mondial de handbal feminin:

Grupa A: Spania – Serbia-Muntenegru 33-27, Australia – Croatia 12-38, Brazilia – Franta 15-33. Clasament: 1. Croatia 4 puncte, 2. Franta 4, 3. Serbia-Muntenegru 2, 4. Spania 2, 5. Brazilia 0, 6. Australia 0.

Grupa B: Coreea de Sud – Cehia 31-18, Angola – Rusia 22-26, Uruguay – Austria 20-47. Casament: 1. Austria 4 puncte, 2. Rusia 4, 3. Cehia 2, 4. Coreea de Sud 2, 5. Angola 0, 6. Uruguay 0.

Grupa C: Ucraina – Romania 28-28, Tunisia – Norvegia 25-27, Argentina – Japonia 16-24. Clasament: 1. Japonia 4, 2. Romania 3, 3. Ucraina 3, 4. Norvegia 2, 5. Tunisia 0, 6. Argentina 0.

Grupa D: Coasta de Fildes – Slovenia 28-32, Germania – Ungaria 30-27, China – Danemarca 20-29. Clasament: 1. Slovenia 4 puncte, 2. Danemarca 3, 3. Germania 3, 4. Ungaria 2, 5. China 0, 6. Coasta de Fildes 0.