16.2 C
Știri de ultima orăSportRezultate bune pentru craioveni

Rezultate bune pentru craioveni

In week-end-ul trecut, in Italia, la Catagna, s-a disputat un interesant concurs de Cupa Mondiala A, rezervat juniorilor, si dotat cu trofeul „Francesco Maninno“. In competitie au intrat si spadasinii de la CSM Craiova – LPS „Petrache Triscu“, care au avut o comportare foarte buna, tinind cont ca la concurs au participat peste 70 de sportivi din 19 tari. Cea mai buna performanta a fost obtinuta de Otto Tardi, care s-a clasat pe locul trei, in timp ce Alin Zbircia si Cosmin Kortyan au ajuns in primii 16 participanti. Desi s-a aflat pentru prima data la o competitie importanta, tinarul Alexandru Petriceanu s-a descurcat destul de bine pentru un debutant, fiind la un pas sa intre in primii 32.

Despre concurs, Mircea Alecu, directorul Centrului Olimpic de Spada din Banie, care s-a aflat la aceasta Cupa Mondiala si in calitate de arbitru, fiind chiar delegat sa oficieze in finala, a declarat: „A fost un concurs foarte dificil. Sportivii s-au dovedit bine pregatiti, pentru multi aceasta Cupa reprezentind o ultima verificare inainte de mondialele de anul viitor. De exemplu, SUA a venit cu prima echipa, asa ca rezultatele obtinute de spadasinii nostri pot fi considerate foarte bune. Nu au fost insa probleme de arbitraj“.