7.3 C
Știri de ultima orăSportFlorin Cernat a inscris din nou

Florin Cernat a inscris din nou

Mijlocasul roman Florin Cernat a marcat unicul gol al partidei pe care echipa sa, Dinamo Kiev, l-a cistigat pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), in fata formatiei bulgare Levski Sofia, in mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Cernat, care a inscris in minutul 42, a fost inlocuit, in minutul 90, cu Melascenko, in timp ce mijlocasul Tiberiu Ghioane a evoluat pe intreaga durata a intilnirii. Echipa Dinamo Kiev s-a calificat in prima faza a grupelor Ligii Campionilor, dupa ce invinsese si in partida tur, la Sofia, cu scorul de 1-0, golul fiind marcat tot de Florin Cernat.

Formatia ucraineana Sahtior Donetk, cu mijlocasul Daniel Florea titular, a ratat calificarea, fiind eliminata la loviturile de departajare, cu scorul de 4-1, de echipa belgiana FC Bruges. Florea a jucat pe intreaga durata a intilnirii. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost identic cu cel din meciul tur, 1-1.

Fundasul roman Cosmin Contra a fost rezerva in partida pe care formatia sa, AC Milan, a pierdut-o in deplasare, cu scorul de 1-2 (1-0), in fata echipei cehe Slovan Liberec. Formatia AC Milan s-a calificat, deoarece a invins in meciul tur, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

Rezultate inregistrate, miercuri, in mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor: Dinamo Kiev (Ucraina) – Levski Sofia (Bulgaria) 1-0 (1-0), Lokomotiv Moscova (Rusia) – Grazer AK (Austria) 3-3 (2-0), Legia Varsovia (Polonia) – FC Barcelona (Spania) 0-1 (0-3), AEK Atena (Grecia) – APOEL Nicosia (Cipru) 1-0 (3-2), FC Basel (Elvetia) – Celtic Glasgow (Scotia) 2-0 (1-3), Sturm Graz (Austria) – Maccabi Haifa (Israel) 3-3 (0-2), AJ Auxerre (Franta) – Boavista Porto (Portugalia) 0-0 (1-0), FC Bruges (Belgia) – Sahtior Donetk (Ucraina) 1-1 (4-1 la lovituri de departajare; 1-1), Brondby IF (Danemarca) – Rosenborg Trondheim (Norvegia) 2-3 (0-1), Slovan Liberec (Cehia) – AC Milan (Italia) 2-1 (0-1), Newcastle United (Anglia) – Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia Hertegovina) 4-0 (1-0).