13.1 C
Știri de ultima orăSportCM de atletism pentru juniori

CM de atletism pentru juniori

Sportiva romana Adina Anton a cistigat medalia de aur in proba de saritura in lungime din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism rezervate juniorilor, care se desfasoara la Kingston, in Jamaica. Atleta romana, care a sarit 6,46 metri, a fost urmata de sportiva chineza Lina Wang (6,36 m ) si de nigeriana Esther Aghatise (6,34 m). In finala probei feminine de aruncarea discului, atleta olteana Alina Roman, care este legitimata la CSM Craiova, unde este antrenata de Iacob Petra, s-a clasat pe pozitia a 11-a. Cea mai buna aruncare a sportivei noastre a fost de 48,12 metri.

Stafeta de 4×400 m a Romaniei, formata din Angela Morosanu, Simona Barcau, Gabriela Ciuca si Ioana Ciurila, s-a clasat pe locul sase. Stafeta Romaniei a fost cronometrata cu timpul de trei minute, 39 de secunde si 95 de sutimi. Proba a fost cistigata de SUA (3:29.95), care a fost urmata de Marea Britanie (3:30.46) si Rusia (3:30.72). Atletul roman Cosmin Suteu a ocupat locul zece in finala de 1.500 m, cu timpul de trei minute, 45 de secunde si 76 de sutimi, care reprezinta cea mai buna performanta personala. Proba a fost cistigata de marocanul Yassine Bensghir (3:40.72), care a fost urmat de Abdulrahman Suleiman (3:41.72), din Qatar, si de tanzanianul Samwel Mwera (3:41.75).