15.9 C
Știri de ultima orăSportContra l-a invins pe Marius Niculae

Contra l-a invins pe Marius Niculae

Echipa antrenata de tehnicianul roman Ladislau Bölöni, Sporting Lisabona, a fost eliminata din turul al treilea al Cupei UEFA de catre AC Milan. In tur, formatia italiana s-a impus cu scorul de 2-0, iar joi seara, in mansa a doua, cele doua echipe au terminat la egalitate, 1-1. Singurul gol al gruparii lusitane a fost inscris de Marius Niculae, in minutul 50, printr-un sut din vole de la marginea careului mare, Javi Moreno egalind scorul in ultimul minut de joc. Fundasul Cosmin Contra a fost titular la AC Milan, fiind inlocuit, in minutul 87, cu Laursen, iar in minutul doi a primit un cartonas galben.

Echipa bulgara Litex Loveci, cu fundasii romani Valeriu Rachita si Bogdan Patrascu prezenti in teren pe toata durata intilnirii, a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formatia elena AEK Atena. In tur, AEK Atena a invins cu scorul de 3-2. Internationalii romani Adrian Ilie si Denis Serban nu au evoluat in partida pe care formatia lor, CF Valencia, a cistigat-o in deplasare, dupa executarea loviturilor de departajare, in fata echipei Celtic Glasgow. In tur, Valencia a cistigat cu 1-0, iar joi seara, dupa 90 de minute de joc, Celtic Glasgow a condus cu acelasi scor, dar a pierdut cu 4-5 la loviturile de departajare.

Rezultate inregistrate joi, in mansa secunda a turului trei al Cupei UEFA: Brondby IF (Danemarca) – AC Parma (Italia) 0-3 (Mboma ’43, Nakata ’57, Lamouchi ’71; in tur 1-1), Litex Loveci (Bulgaria) – AEK Atena (Grecia) 1-1 (Gamarra ’14 – Iurukov ’90; 2-3), Hertha Berlin (Germania) – Servette Geneva (Elvetia) 0-3 (Hilton ’17, Frei ’49, Obradovici ’70; 0-0), Lille (Franta) – AC Fiorentina (Italia) 2-0 (Br. Cheyrou ’33, Sterjovski ’79; 1-0), Olympique Lyon (Franta) – FC Bruges (Belgia) 3-0 (S. Anderson ’19, ’23, ’90; 1-4), PSV Eindhoven (Olanda) – PAOK Salonic (Grecia) 4-1 (Vennegoor ‘2, ’58, Gahokidze ’33, Van Bommel ’90 din penalti – Da Souza ’59; 2-3), SC Freiburg (Germania) – Feyenoord Rotterdam (Olanda) 2-2 (Kehl ’22, Kobiasvili ’49 – Van Hooidjonk ’57, Santiago ’86; 0-1), Real Mallorca (Spania) – Slovan Liberec (Cehia) 1-2 (Eto’o ’80 din penalti – Baffour ’55, Stajner ’68; 1-3) Celtic Glasgow (Scotia) – CF Valencia (Spania) 1-0 (H. Larsson ’45; 4-5 la loviturile de departajare; 0-1), Leeds United (Anglia) – Grasshopper Zürich (Elvetia) 2-2 (Kewell ’19, Robbie Keane ’45 – Nunez ’44, ’90); 2-1), Internazionale Milano (Italia) – Ipswich Town (Anglia) 4-1 (Vieri ’19, ’35, ’71, Kallon ’46 – Armstrong ’78 din penalti; 0-1), Paris Saint-Germain (Franta) – Glasgow Rangers (Scotia) 0-0 (3-4 la loviturile de departajare; 0-0), Sporting Lisabona (Portugalia) – AC Milan (Italia) 1-1 (M. Niculae ’49 – Javi Moreno ’90; 0-2).

Echipele scrise cu litere ingrosate s-au calificat in optimile de finala ale Cupei UEFA, tragerea la sorti urmind sa aiba loc miercuri, la Nyon.