Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Sanatate

Slăbănogul, antidot pentru otravă

Sanatate - Simona TUDOR
(citeste alte articole de acelasi autor »)




Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Un vechi remediu popular se foloseşte şi astăzi cu la fel de mare succes în tratamentul otrăvirii cu iederă, dar şi în boli de piele grave.

 

Slăbănogul (Impatiens noli-tangere) a fost foarte puţin studiat de oamenii de ştiinţă. Cu toate acestea, este folosit de sute de ani în hemoragii, hemoroizi, dureri de stomac, dureri reumatice şi la tratamentul unor leziuni ale pielii produse prin otrăvire cu iederă.

 

Ceaiul bun este galben

 

Conţine substanţe amare, stigmasterine, glucoză şi fructoză, tanin, enzime, acid fosforic, minerale, dar şi alţi compuşi necunoscuţi care îi conferă proprietăţi hemostatice (opreşte sângerarea), antiinflamatorii, laxative şi diuretice. Se recomandă în tratamentul hemoragiilor, leucoreei, durerilor reumatice şi de stomac, litiazei renale sau biliare, constipaţiei, diareei şi hemoroizilor.

Pentru tratamentul intern, se foloseşte decoctul, obţinut dintr-o lingură de plantă uscată şi mărunţită care se fierbe zece minute într-o cană de apă, până când capătă o culoare galbenă. Se beau trei căni de ceai pe zi. Atenţie! Dacă lăsaţi mai mult timp pe foc, soluţia devine portocalie şi nu mai poate fi folosită. Pentru calmarea durerilor se foloseşte un ceai mai concentrat, obţinut din două linguri de plantă.

Nu se recomandă folosirea tincturii. Ceaiul concentrat se poate folosi şi pentru aplicaţii locale în eczeme, umflături, dureri reumatice, entorse, veruci plane, impetigo, psoriazis, hemoroizi, la tratarea erupţiilor cutanate produse de otrăvirea cu iederă, înţepăturile de albine sau alte insecte, arsuri cu substanţe chimice. Pentru aceasta, ceaiul se lasă să se răcească, apoi se pune la congelator în forme speciale. La nevoie se ia un cub din frigider şi se aplică pe zona de piele afectată.

 

Pentru hemoroizi

 

Hemoroizii sunt distensii ale vaselor de sânge din jurul anusului. În majoritatea cazurilor, acestea sunt dureroase, putând dezvolta fisuri şi sângerări anale, care sunt dureroase. În cazuri severe se poate ajunge la intervenţie chirurgicală. Slăbănogul este indicat în tratamentul hemoroizilor datorită proprietăţilor astringente şi antiinflamatorii. Concomitent cu acest tratament se recomandă o dietă alimentară bogată în fibre şi multă mişcare.

 

Pentru pecingine

 

Pecinginea este o afecţiune micotică extrem de contagioasă, care poate afecta în special pielea de pe mâini şi picioare, unghiile, scalpul. Tratamentul se face prin aplicarea unei creme obţinute din extract de echinaceea, calendula şi slăbănog, concomitent cu administrarea pe cale internă a unui tratament imunostimulant. Pentru grăbirea vindecării, pielea trebuie să fie curată şi uscată.



 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 4 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de hero:
    Titlul ne spune:"Un vechi remediu popular se foloseste si astazi cu la fel de mare succes in tratamentul otravirii cu iedera,dar si in bolile de piele grave"...Cum sunt ,..pieile grave????..In tratarea hemoroizilor,se spune ca...:citez:"Slaban ogul este indicat in tratarea hemoroizilor datorita proprietatilor astringente si antiinflamatorii.Con comitent cu acest tratament se recomanda o dieta alimentara bogata in fibre (musculare,sa fie???) si multa miscare..."Probabil ca este adevarat,..pana in ziua de azi nu am auzit nici un inversat,care se... "face cu vreun slabanog"sa se planga de hemoroizi...In ceea ce priveste pecinginea,...se spune ca..."Tratamentul se face prin aplicarea unei creme obtinute din extract de echinaceea,calendula (draq stie daca am vazut in viata mea asa ceva?) si slabanog (d`astia,am vazut destui),concomitent cu administrarea pe cale"interna a unui tratament imunostimulant".Par tea tare urmeaza acum..."Pt. grabirea vindecarii.pielea trebuie sa fie curatata si uscata."....parca seamana cu un citata dintr-un congres al "fetelor cu testicule"...hmm?
    2008-11-14, 01:18:56 (85.139.117.*)
  2. de ifose:
    ESTETI PUTINI INGINFATI >>>NU ,, BIRLINBOAICA ,, ,,COTOFIRLOAIA,, de esteti destepti si vreti sa spuneti ceva ,vorbiti pe intelesul tuturora ......arata ca floarea LEANDRU ,eu asa o vad ,nu ce vorbiti voi de ,,PIRTANOGU,,????!!! !????? . UN ARTICOL PROST FACUT DE KK****TTT
    2008-11-14, 21:04:06 (79.117.203.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 14°C.
La noapte: 11°C.
Mâine: 16°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei: