Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Sanatate

Cum poate fi prevenit infarctul

Sanatate


În general, ceea ce iubiţi vă va destinde şi vă veţi reîncărca bateriile

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Obiceiuri sănătoase, lipsa viciilor şi o alimentaţie naturală, iată principiile terapiei naturale de prevenire a infarctului miocardic. În plus, acestea ajută la întinerirea organismului, revigorarea lui prin dobândirea echilibrului şi forţei interioare.

O alimentaţie naturală, echilibrată, cu respectarea orelor de masă, este primul pas în acest tip de prevenţie. Alimentaţia hipocalorică este foarte importantă pentru a preveni excesul ponderal, factor de risc al degradării vaselor de sânge şi al bolilor în general.

Sunt strict interzise carnea de porc, de vită şi vânatul (carnea roşie), prăjelile, margarina, produsele de patiserie, uleiul rafinat. Se consumă în cantităţi rezonabile dulciurile cu puţine calorii, untul şi brânzeturile grase, ouăle (se preferă cele de prepeliţă, cu conţinut redus în colesterol), peştele oceanic. Sunt recomandate fructele proaspete (mere, pere, gutui, caise, piersici, pepeni), salatele de sezon (roşii, ardei, ceapă, castraveţi), tocăniţele de legume, supele uşoare, cerealele integrale (orez, grâu, porumb, orz, ovăz, secară), condimentele (coriandru, chimen, busuioc, mentă, rozmarin, fenicul).

Efortul

 

Efortul fizic va fi foarte bine dozat, evitându-se sedentarismul şi suprasolicitarea fizică, acestea putând fi fatale celui predispus la infarct de miocard. Sedentarismul creşte sensibilitatea sistemului cardio-vascular, care va percepe apoi ca pe un şoc cel mai mic efort. Persoanele care fac eforturi prea mari riscă declanşarea unui infarct, mai ales în condiţii climatice extreme (caniculă sau ger). De aceea, este bine să consultaţi un medic cardiolog pentru a vă prescrie gimnastică medicală de specialitate, cu creşterea gradată a efortului, în limite fără risc, pentru a vă mări treptat capacitatea de efort şi a vă cunoaşte limitele. Kinetoterapia vă va ajuta, de asemenea, să vă menţineţi greutatea în limite normale, element important în prevenirea infarctului miocardic.

 

Stresul

 

Controlul stresului este cel de-al treilea element important în prevenţie. Aceasta înseamnă să învăţăm să ne controlăm emoţiile negative extreme care generează tensiune psihică. Aceasta predispune la infarct miocardic. Prin stabilizarea echilibrului interior, reuşim să ajungem la o stare de echilibru psihic care să ţină departe diferitele emoţii negative intense care pot declanşa infarctul: mânia, frica, tristeţea îndelungată, îngrijorarea, dezamăgirea, invidia, ura, gelozia, depresia.

 

Sfaturi

 

Iată şi câteva sfaturi care vă vor ajuta să vă echilibraţi din punct de vedere emoţional.

Odihna zilnică - de la somnul de după-amiază, la diverse tehnici de relaxare musculară (prin simpla relaxare a întregii musculaturi este îmbunătăţită şi circulaţia prin arterele coronare care alimentează inima cu sânge, sunt normalizate bătăile inimii şi tensiunea arterială);

Controlul respiraţiei - exersaţi o respiraţie amplă, regulată şi cât mai lentă, care vă ajută să controlaţi starea de stres (accesele de mânie, teamă ori anxietate). Se practică zilnic, cel puţin o şedinţă cu 50 de astfel de respiraţii complete (cu folosirea zonei abdominale, toracice şi claviculare a plămânilor). Cu timpul veţi folosi aceste exerciţii şi când sunteţi în staţia de autobuz, la o coadă sau în sala de aşteptare ori în momente de accelerare a pulsului, palpitaţii sau creşteri ale tensiunii arteriale. Relaxaţi-vă psihic în natură, cu muzica preferată (în tempo lent, însă). Un animal de companie sau religia vă pot fi de folos. În general, ceea ce iubiţi vă va destinde şi vă veţi reîncărca bateriile cu energie pozitivă psiho-afectivă. Faceţi ceea ce vă place şi puneţi suflet în ceea ce faceţi. Asta înseamnă să faceţi lucrurile care se potrivesc cu structura dumneavoastră. Un studiu psihologic arată că persoanele care la un moment dat au lăsat pe planul doi ambiţiile sociale pentru a se dedica activităţilor care le plac au cunoscut o îmbunătăţire semnificativă a sănătăţii. La acest grup de studiu s-au constatat o reducere mare a incidenţei depresiei, anxietăţii, atacurilor de panică, precum şi o îmbunătăţire a sănătăţii sistemului cardio-vascular. Comuniunea cu oamenii - să învăţăm să comunicăm cu ceilalţi şi cu noi înşine, sincer, cu calm, deschizându-ne inima şi sufletul. Trebuie să învăţăm să ne ascultăm impulsurile sufleteşti benefice, cultivând o sinceritate înţeleaptă în relaţiile cu ceilalţi.

Dr. Mariana Păsărescu, medic primar sănătate publică şi management sanitar



 
Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 7 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de roco:
    -excelent mesaj.Multumiri !
    2007-08-31, 12:29:05 (82.77.65.*)
  2. de CORVIN:
    MII DE MULTUMIRI PT. D-NA DR. MARIANA PASARESCU PT. SFATURILE DATE SI ROG TOTI CITITORII GAZETEI DE SUD SA LE APLICE IN VEDEREA IMBUNATATIRII SANATATII FIECARUIA , MII DE MULTUMIRII!!!!
    2007-08-31, 14:37:38 (88.158.233.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 14°C.
La noapte: 11°C.
Mâine: 16°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Opinii

Eveniment

Actualitate

Sanatate

Societate

Economie

Politica si comunitate

Util si placut