Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Politica si comunitate

Scurte ştiri

Politica si comunitate - GdS
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Punctul de pensie, mărit cu 20%
Guvernul a aprobat ieri actul normativ privind majorarea punctului de pensie cu aproximativ 20%, de la 581,3 lei, cât este în prezent, la 697,5 lei, începând cu  1 octombrie. Potrivit calendarului iniţial, următoarea majorare era programată pentru 1 ianuarie 2009, însă guvernul a decis în urmă cu trei săptămâni ca majorarea să fie aplicată de la 1 noiembrie 2008. În urma întâlnirii dintre Tăriceanu şi Geoană de marţi seară, şeful guvernului a cedat şantajului politic al PSD, acceptând mărirea pensiilor cu o lună mai devreme, adică de la 1 octombrie, obţinând în schimb din partea social-democraţilor sprijin politic în cazul oricărei moţiuni, precum şi acceptul în privinţa creşterii salariilor profesorilor nu cu 50%, ci doar cu 9%.

3,69 milioane  de cotizanţi
Ieri s-a împlinit un an de când au început înscrierile la sistemul de pensii administrate privat (Pilonul II). Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Administrate Privat (CSSPP) a dat publicităţii datele la zi din sistem. Până acum au fost înregistraţi 3,69 milioane de cotizanţi. Valoarea totală a activului net colectat până acum de cele 14 fonduri de pensii administrate privat este de 394 de milioane de lei. CSSPP anunţă că fondurile de pensii au renunţat să mai investească activul net în proporţie covârşitoare în acţiuni şi s-au reorientat în plasamente şi mai sigure, cum ar fi titlurile de stat şi obligaţiunile municipale (60% în total), iar 18,22%, în depozite bancare. Restul activelor au fost investite în obligaţiuni corporatiste (în jur de 17%), în acţiuni (4,2%) şi în fonduri mutuale (0,4%).

Mitrea, martor la DNA
Liderul social-democrat Miron Mitrea s-a prezentat ieri la DNA pentru a fi audiat de procurorii anticorupţie. Potrivit unor surse judiciare, citate de NewsIn, pesedistul a fost chemat ca martor într-un alt dosar decât cel pentru care deputaţii nu au dat aviz de urmărire penală. În acel caz, documentele care atestă demisia din parlament a lui Miron Mitrea vor fi trimise de către Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor la Parchet în cursul acestei săptămâni, fapt ce va permite începerea urmăririi penale împotriva demisionarului. Valeriu Zgonea, secretarul Camerei Deputaţilor, a afirmat, pe 10 septembrie, că demisiei efective îi urmează o procedură relativ complicată care poate întârzia oficializarea renunţării lui Mitrea la funcţia de parlamentar.

Armistiţiul gunoiului
Craiovenii vor fi nevoiţi să plătească din septembrie 21 de euro pentru fiecare tonă de deşeuri depozitată la rampa ecologică de la Mofleni, faţă de 14,35 dolari cât este tariful actual, dacă municipalitatea din Bănie aprobă noile preţuri. În buzunarele persoanelor fizice abonate la Serviciul Public de Salubritate Craiova s-ar resimţi astfel o creştere de până la un leu lunar. „Contractele cu beneficiarii noştri persoane fizice s-ar modifica de la 3,5 lei pe lună la 4,2 lei lunar. Oricum, diferenţa va fi de până la un leu, justificată de majorarea tarifului de depozitare“, a declarat directorul Salubrităţii, Sorin Ciobanu. Modificarea tarifului de depozitare a gunoiului Craiovei va fi analizată pe 25 septembrie în şedinţa consiliului local municipal, ca urmare a negocierii dintre municipalitate şi administratorul rampei ecologice, Eco Sud Bucureşti. Menţionăm că Eco Sud a chemat anul trecut Primăria Craiova în instanţă pentru că aceasta refuzase să plătească 35 de euro pentru o tonă de gunoi, aşa cum ceruse societatea. Procesul este încă pe rol, însă îşi pierde obiectul dacă municipalitatea aprobă preţul convenit recent cu Eco Sud.



 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.




    Jiunimea Blog

    5 secunde - stiri instant
    Diverse:

    Vremea:
    Acum: 14°C.
    La noapte: 11°C.
    Mâine: 16°C. Detalii »

    Curs valutar:
    EUR: Tendinta 4.4646 lei
    USD: Tendinta 3.5492 lei








    Restaurante in Craiova
    Restaurante in Craiova

    Hoteluri in Craiova
    Hoteluri in Craiova

    Mobila in Craiova
    Mobila in Craiova

    Policlinici in Craiova
    Policlinici in Craiova



    Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
    Sumarul ediţiei:

    Ultima ora

    Opinii

    Eveniment