Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Politica si comunitate

UE, în criză constituţională

Politica si comunitate - Adrian DINU
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Consiliul European caută soluţii pentru ca Tratatul de la Lisabona, respins de irlandezi, să intre totuşi în vigoare până în iunie 2009.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat ieri că România va susţine la Consiliul European necesitatea găsirii unor soluţii, astfel încât Tratatul de la Lisabona, respins recent de Irlanda, să intre în vigoare înainte de europarlamentarele din iunie 2009.

„Este greu să întrezărim posibilitatea ca obiectivul de intrare în vigoare de la 1 ianuarie 2009 să mai fie realizabil, dar noi vom susţine necesitatea găsirii de soluţii pentru ca acesta să intre în vigoare înainte de alegerile europarlamentare din iunie 2009“, a declarat Băsescu la plecarea către Bruxelles, unde participă la lucrările Consiliului European.

Şeful statului a adăugat că neratificarea Tratatului de către Irlanda nu este apreciată însă ca fiind o situaţie de criză. „Este o dificultate, dar am convingerea că astăzi se vor găsi soluţii ca tratatul să intre în vigoare cât mai repede, în orice caz înaintea alegerilor europarlamentare din iunie 2009.

Este important acest termen pentru că Tratatul modifică oarecum structura Parlamentului European pe de o parte, iar pe de altă parte, atribuţiile P E, care devine un copartener de decizie al Comisiei Europene“, a mai spus Băsescu.

 

Preţurile alimentelor şi petrolului, în atenţia CE

 

Preşedintele a afirmat că pe agenda Consiliului European mai figurează probleme referitoare la găsirea unor soluţii pentru a gestiona efectul creşterii preţului la alimente şi produse petroliere. Alt subiect este cel legat de migraţie, care are implicaţii directe asupra capacităţii Uniunii Europene de a se dezvolta.

„Este vorba de necesarul de forţă de muncă pentru a susţine dezvoltarea economiilor statelor Uniunii Europene. Noi avem două iniţiative, una deja materializată prin decizii, alta care a fost aprobată în JAI, şi sper că va fi aprobată şi în documentul final al acestui consiliu. Mă refer la parteneriatul pentru mobilitatea forţei de muncă între Republica Moldova şi UE, iar ultima iniţiativă este legată de crearea unei platforme de cooperare în domeniul migraţiei şi dezvoltării în regiunea Mării Negre. Propunerea a fost adoptată de miniştrii de externe şi rămâne să fie aprobată astăzi şi în consiliu“, a mai spus Băsescu.

Şeful statului a adăugat, totodată, că alt subiect este cel referitor la situaţia romilor, România dorind ca acesta să fie menţionat în concluziile consiliului.



 
Articole proaspete scrise de tineri, pentru tineri. Tu ai citit Jiunimea? »

  • Currently 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de trotineta Fraud:
    ce le-as face eu tradatorilor de taraaa!.....
    2008-06-20, 16:42:39 (84.57.192.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 13°C.
La noapte: 11°C.
Mâine: 16°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Opinii

Eveniment