Programul Zilelor Craiovei pentru marţi şi miercuri



Programul Zilelor Craiovei, ediţia a XXI-a, pentru marţi şi miercuri

Marți, 30 mai 2017

10.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei

Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului

10.00 -18.00

Esplanada „William Shakespeare”

Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei.

Co- organizatori: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

10.00 – 21.30

Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi

Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

·10.00-11.30 / Atelier Curcubeu și culoare (modelaj în lut și pictură) (Muzeul Olteniei, Grădiniţa Traian Demetrescu)

·12.30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)

·14.00-16.00 / Atelier origami şi string “Păpădia și suratele ei” (Muzeul Olteniei, Colegiu Frații Buzești)

·18.30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei, Grădinița “Traian Demetrescu”, Colegiul “Frații Buzești”, Școala de Artă „Cornetti”, Penitenciarul Craiova, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

11.00 – 18.00

Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

12.30

Parcul „Nicolae Romanescu” – Teatrul de Vară

Concurs de dans sportiv

Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

13.00

Școala Gimnazială “Mircea Eliade”

“Craiova de ieri și de azi” – concurs interşcolar de istorie – geografie locală.

Co-organizatori: Școala Gimnazială “Mircea Eliade”, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

16.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

Spectacol folcloric

Co-organizatori: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

18.00 – 20.00

Grădina Botanică

Pătura care citește – invitaţie la lectură în parcuri şi grădini

Co-organizator: Biblioteca Judeţeană „Alexandru şi Aristia Aman”.

18.00 – 23.00

Cartierul Rovine – zona Poștă

Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

·Palatul Copiilor

·Recital Club Arti

·Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)

·Şcoala de Muzică Șincai

·Rafaela Burulea –  Mamaia Copiilor

·Casa Studenților (Trupa Freaks)

·Filarmonica Oltenia Craiova

·Opera Română Craiova

·Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase”. Solişti: Liviu Olteanu, Liliana Popa, Marius Măgureanu, Lavinia Bîrsoghe, Constantin Enceanu

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Club Arti, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric “Maria Tănase”.

Miercuri, 31 mai 2017

10.00


Colegiul Național “Carol I”

Baschet școlar 3 la 3.

Co-organizatori: Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Dolj, Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

10.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

“Satul românesc în zi de sărbătoare” (târgul meșterilor populari, parada costumelor populare)

Co-organizatori: Muzeul Olteniei și Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

10.00 – 18.00

Teatrul pentru Copii şi Tineret „Colibri”

ora 10:00 – Spectacol Alis în lumea păpușilor, regia Iulia Cârstea

Porți Deschise în Fabrica de povești electroColibri

Regatul copilăriei – desene pe asfalt

Expoziție #InstaCraiova – Sala Studio

Co-organizator: Teatrul pentru Copii și Tineret ”Colibri”.

10.00 -18.00

Esplanada „William Shakespeare”

Sănătatea pe primul loc – campanie gratuită de măsurare a tensiunii arteriale, greutăţii corporale şi testarea glicemiei.

Co- organizator: Şcoala Postliceală Sanitară „Christiana” Craiova.

10.00 – 17.00

Muzeul de Artă

Hoinar prin oraș … de Ziua Craiovei

Expoziția Cosmin Paulescu Harta – teritorii portabile.

Expoziția de pictură flamandă – Sala Oglinzilor.

Ateliere de grafică de carte pentru copii – curtea muzeului.

11.00 – 18.00

Biblioteca Județeană “Alexandru și Aristia Aman”

Expoziţii, proiecţie filme istorice, ateliere, concursuri

Accesul publicului se va face în mod gratuit.

11.00

Muzeul Olteniei – Secția de Istorie – Arheologie

Vernisaj expoziția temporară “Statui Romane în Oltenia”.

12.00

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

“Tradiție și culoare” – expoziție concurs de pictură, recitare de poezie

și audiții muzicale.

Co-organizatori: Școlile “Ion Creangă” și “Sfântul Dumitru”, Consiliul Județean Dolj și CJCPCT Dolj

12.30 – 20.30

Piața “Frații Buzești” – Centrul Vechi

Piața „Artelor” (ateliere creative, expoziţii, recitaluri, demonstrații de artă)

·12.30-20.30 / Atelier de bijuterii (TRADEM)

·18.30-20.30 / Happening stradal (Liceul de Artă)

Co-organizatori: Școala de Artă Cornetti, Liceul de Artă “Marin Sorescu”, Casa de Cultură “Traian Demetrescu”, Penitenciarul Craiova, Asociația Carousel, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, Oltenia mea, Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Dolj, Muzeul Olteniei Craiova.

16.00 – 18.00

Casa Băniei – Esplanadă (Secția de Etnografie a Muzeului Olteniei)

Spectacol folcloric

Co-organizator: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj.

18.00 – 23.00

Cartierul Brazda lui Novac – zona BRD

Spectacol artistic (muzică pop, folk, populară, clasică, dans şi balet)

·Palatul Copiilor

·Spectacol dans (TRADEM & Asociaţia Dance Beat)

·Şcoala de Muzică Șincai

·Rafaela Burulea –  Mamaia Copiilor

·Recital Alexia Ilie Gabriela

·Casa Studenților (Trupa Freaks)

·Eliza Chifu

·Filarmonica Oltenia Craiova

·Opera Română Craiova

·Spectacol Ansamblul Folcloric “Maria Tanase” şi invitaţii Taraful Streaţă. Solişti: Maria Rotaru, Aneta Şişu, Ciri Mayer, Niculina Stoican

Co-organizatori: Palatul Copiilor, Rafaela Burulea, Ilie Alexia Gabriela, Casa de Cultură “Traian Demetrescu” & Asociaţia “Dance Beat”, Școala de Muzică Șincai, Trupa FREAKS, Filarmonica Oltenia Craiova, Opera Română Craiova, Ansamblul Folcloric“ Maria Tănase.

19.00

Teatrul Național “Marin Sorescu” – Sala Amza Pellea

Spectacol ”Dimineața de după”, de Peter Quilter, regia Mircea Cornișteanu

Co-organizator: Teatrul Național “Marin Sorescu”.



Autori

Comenteaza acum

Alte stiri

Sumarul ediției de joi, 23 noiembrie 2017

Top