17.8 C
Știri de ultima orăLocalGorjMii de turişti la cel mai mare eveniment automobilistic al anului în Gorj

Mii de turişti la cel mai mare eveniment automobilistic al anului în Gorj

Cel mai mare eveniment automobilistic al anului a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute în judeţul Gorj, la Rânca, pe Transalpina. 74 de piloţi înscrişi în concurs, mii de cai putere, adrenalină şi mii de spectatori. Au fost ingredientele uneia din cele mai reuşite etape ale Campionatului Naţional de Viteză în Coastă Dunlop 2018 „Cupa Gorjului – Acasă la Brâncuşi“. Transalpina a găzduit cea de-a şasea etapă a competiţiei şi a fost extrem de spectaculoasă, având în vedere că vremea a fost excelentă şi nu a plouat. Evenimentul s-a desfășurat sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv și Ministerului Tineretului și Sportului şi a fost organizat de Asociația Club Sportiv AUTOCOREX, din Târgu Jiu.

Luptă pentru trei clasamente

Lista înscrierilor pentru Cupa Gorjului, a 6-a etapă a Campionatului Național de Viteză în Coastă Dunlop a cuprins 74 de piloți atât în clasamentul CNVC, cât și în CNVC2 și CNVC-I. Traseul măsoară 5 kilometri de probă specială cu o rampă maximă de 12% şi o diferenţă de nivel de 342 de metri. Recordul acestui traseu este deținut de multiplul campion naţional reşiţeanul Lucien Hora la volanul unui monopost Lola B99. Competiţia a fost una care a atras publicul din întreaga ţară, dar şi din străinătate. Secţia de Drumuri Naţionale Târgu Jiu a făcut demersurile necesare astfel încât şoseaua dintre Novaci şi Rânca să se prezinte în condiţii foarte bune, iar asfaltul să nu le creeze probleme piloţilor de bolizi. Cu toate că pe parcursul zilelor de sâmbătă şi duminică traficul a fost restricţionat pentru desfăşurarea concursului, au existat şi intervale orare în care turiştii au putut urca pe Transalpina, să ajungă dincolo de staţiunea Rânca, în zona de creastă. „Am participat personal la Rânca la desfăşurarea competiţiei pentru a verifica dacă sunt probleme şi pentru a veni cu soluţii urgent, în caz de nevoie. Nu a fost însă necesar. Am avut parte de o etapă spectaculoasă şi toată lumea a avut de câştigat. Traseul de la Rânca este spectaculos şi deja an de an sunt tot mai multe competiţii organizate aici. Să nu uităm că Transalpina este traseu de încercare şi pentru modelele fabricii de automobile din România. Este un traseu care îţi pune la încercare limitele şi mai ales pentru piloţi este o etapă de care profită la maximum. Sunt şi maşini care cedează, dar este extrem de spectaculos şi publicul este în număr tot mai mare de la un an la altul“, a declarat Ion Tudor, şeful Secţiei Târgu Jiu a Drumurilor Naţionale.