14.5 C
Știri de ultima orăLocalGorjAl doilea turneu internaţional de tenis de câmp şi-a desemnat câştigătoarele

Al doilea turneu internaţional de tenis de câmp şi-a desemnat câştigătoarele

Săptămâna aceasta va avea loc cel de-al treilea turneu de tenis de câmp de la Târgu Jiu

Cel de-al doilea turneu internaţional de tenis de câmp de la Târgu Jiu a fost câştigat de o sportivă din Australia. De altfel, Trofeul Municipiului Târgu Jiu a fost disputat de două tenismene australiene. Astra Sharma a învins-o duminică pe compatrioata sa, Belinda Woolcock, după un meci de 2 ore și 22 minute, cu 1-6, 6-2, 7-5. Woolcook este câştigătoarea turneului la dublu, alături de Samantha Harris, toate trei sportivele din Australia fiind prezente pe tabloul de calificări şi la ultimul turneu care se desfăşoară la Târgu Jiu săptămâna aceasta. La acesta este prezentă şi Jaqueline Adina Cristian, favorita de anul trecut.
Anul acesta, Adina Cristian a trecut de primul tur la BRD Bucharest Open România 2017, fiind învinsă în turul doi de câştigătoarea de anul acesta, Irina Camelia Begu. La dublu, a ajuns până în sferturile de finală împreună cu partenera de joc, Cristina Dinu. Jaqueline Cristian, o jucătoare de 19 ani, considerată o nouă Simona Halep, este favorita ultimului turneu ITF Women’s ProCircuit de la Târgu Jiu. Turneul care se desfășoară săptămâna aceasta face parte din circuitele FRT PRO ale României, fiind dotat cu premii totale în valoare de 15.000 de dolari.