6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăLocalDoljTenismenii de la CSS, de cinci ori pe podium la Constanța

Tenismenii de la CSS, de cinci ori pe podium la Constanța

Jucătorii craioveni s-au întors acasă cu cinci medalii

Tenismenii de la CSS Craiova s-au întors cu cinci medalii de la Campionatul Național Școlar de la Constanța. Daniela Bărzoi (junioare I) și Cristian Bogdan (juniori II) au devenit campioni naționali, iar Oana Anghelescu (junioare I) și Alina Iancu (junioare II) au obținut medalii de argint. Anghelescu a fost învinsă în finală chiar de colega sa de club, Daniela Bărzoi, cu scorul de 3-0. A cincea medalie, de bronz, a fost adjudecată de Andrei Cioc (juniori I), iar Iulia Deca (junioare II) și Larisa Malea (junioare II) și Andreea Puiu (junioare I) s-au clasat în apropiere de podium. Deca a încheiat concursul pe locul patru, iar Malea și Puiu s-au clasat pe locul cinci. Sportivii sunt pregătiți de profesorii Olimpiu Oproiu și Cătălin Georgescu. Și luna aceasta, jucătorii de tenis de masă de la CSS Craiova vor avea parte de competiții importante. Mai întâi va fi Top 12 pentru categoria de vârstă juniori II (14-15 ani), la Bistrița, sâmbătă și duminică. Din Bănie vor participa Cristian Bogdan și Luiza Popescu. În perioada 18-19 iunie, în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“ din Craiova, CSS Craiova va găzdui concursul TOP 12 la juniori 1 (16-17 ani), iar din partea clubului gazdă vor participa Daniela Bărzoi, Oana Anghelescu și Cristian Bogdan.
Ambele competiții vor fi decisive în stabilirea componenței loturilor națio­nale care vor participa la Campionatul European de juniori din Zagreb (Croația), din luna iulie.