Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Sondaj:

Credeţi că locurile vacante la facultăţi se vor ocupa?

DA
NU

Comentarii (1) »
Sondaje vechi »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


Trafic masurat independent prin SATI / BRAT

Tenerife este una dintre cele mai iubite şi apreciate destinaţii din Europa

Versiunea pentru tiparire
Trimite prin e-mail

Marimea textului:


« Alte articole din categoria Life & Style

Tenerife, locul ideal pentru vacanţă

Life & Style - Diana STATE, Olivia DRAGNEA
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Mulţi oameni visează la un concediu pe această frumoasă insulă exotică, Tenerife fiind una dintre destinaţiile exotice din Europa.

Tenerife este, cu siguranţă, una dintre cele mai iubite şi apreciate destinaţii din Europa, fapt confirmat şi de numărul mare de turişti care au decis în urma unui sondaj că Tenerife este insula unde ar dori să-şi petreacă anul acesta mult aşteptatul concediu.
Tenerife este cea mai mare insulă a Arhipelagului Canare, cu o vegetaţie luxuriantă şi climă blândă pe tot parcursul anului, care permite vizitatorilor să facă plajă în orice anotimp, cu temperaturi care nu coboară sub 20 de grade Celsius şi nu depăşesc 30 de grade.
Situat în Oceanul Atlantic, Arhipelagul Canare aparţine, din punct de vedere geografic, mai degrabă Africii, însă administrativ, acesta ţine de Spania. Fiind o insulă de origine vulcanică, plajele din Tenerife au o culoare aparte, care clasează insula în topul celor mai exotice locuri din lume.
Cel mai înalt punct de pe insulă şi chiar şi din Spania este vârful vulcanului Teide, 3.717 m, care uneori poate fi admirat, de pe locul în care faceţi plajă, cum este acoperit de zăpadă.
S-ar putea spune la prima vedere că Tenerife este locul în care dacă veţi sta mai mult de trei sau patru zile vă veţi plictisi, dar nu este deloc aşa. Insula oferă o mulţime de atracţii şi activităţi pentru toate categoriile de turişti.

Trebuie să ajungeţi neapărat în parcul Las Aguilas

Parcul exotic Las Aguilas este unica junglă din Europa, loc în care o mulţime de animale trăiesc în habitatul lor natural. Veţi avea ocazia să admiraţi de la câţiva metri distanţă de dumneavoastră, dar totuşi aflându-vă în siguranţă, crocodilii sau maimuţele sau puteţi asista la show-urile oferite de păsările exotice din acea zonă. Totodată, parcul se adresează şi iubitorilor de sporturi extreme sau de aventură, aceştia având posibilitatea de a efectua un traseu pe frânghie, traversând parcul.
Parcul Las Aguilas este deschis pentru vizitatori între orele 10.00 - 18.00 zilnic şi 10.00 - 20.00, între 15 iulie - 15 septembrie.

Croazieră Peter Pan

În cazul în care doriţi să admiraţi balenele şi delfinii înotând în mijlocul oceanului, atunci puteţi opta pentru excursia pe care agenţiile de turism locale o numesc „croazieră Peter Pan“.
Croaziera în Atlantic durează trei ore, timp în care se urmăresc delfinii şi balenele de pe o barcă specială de safari, apoi turiştii asistaţi de specialişti pot face snorkeling în Atlantic sau pot lua prânzul pe vas degustând mâncărurile tradiţionale preparate din peşte sau fructe de mare.

Excursie pe Insula La Gomera

Insula La Gomera se află la 35 km de Tenerife  şi, cu toate acestea, ea este foarte diferită. Cristofor Columb s-a oprit de nenumărate ori pe această insulă în călătoriile sale, iar din 1986 insula a fost declarată parte UNESCO. Portul insulei se află în San Sebastian, care este şi capitală. La Gomera se pot vizita locurile memoriale ale lui Columb. De aici aventura continuă, traversând Valea Hermigua spre oraşul Agulo, unde se face un scurt popas pentru a lua prânzul, apoi drumul continuă către Parcul Naţional Garajonav, pentru a admira pădurile preistorice şi pădurile de dafini. Insula La Gomera nu este vestită pentru plajele sale exotice, ci mai degrabă pentru cultură şi istoria un pic diferită de cea a Insulei Tenerife.

Castle Museum Park

Descoperă istoria Insulelor Canare: floră, faună, agricultură, vulcanii, mâncarea şi ceramica vă vor arăta tot ce vreţi să ştiţi despre folclorul Insulelor Canare. Pentru copii aveţi la dispoziţie cursuri de călărie pe cămile şi terenuri de joacă.

Casa Iriarte, locul unde se mai dau spectacole medievale

Această clădire este din secolul 18, foarte bine păstrată, cu balcoanele distinctive canariene mereu prezente pe această insulă. Poetul şi autorul Tomas de Iriarte y Nieves-Ravelo s-a născut în această casă în 1750.
Partea de jos a casei are magazine care vând suveniruri, iar în partea de sus este un muzeu naval, cu o colecţie de fotografii şi postere vechi. Aventura medievală continuă cu un program cu cavaleri şi cină inclusă într-un castel medieval, Castelul San Miguel.
Puteţi deveni participanţi la program, unde, urmărind jocurile cavalerilor, aveţi ocazia să consumaţi cina dumneavoastră conform obiceiului medieval, „cu mâna“. În timpul spectacolului puteţi admira cavalerii şi vă puteţi bucura împreună cu câştigătorul. Programul include şi alegerea reginei şi puteţi da mâna cu regele. După spectacol, în sala de bal a castelului vă aşteaptă muzică plăcută pentru dans. Dansul şi distracţia se continuă în timpul serii, iar atmosfera este asigurată de formaţia castelului, The Drifter’s (Larry Ray, Louis, William şi Sebastian).
Mai puteţi să vedeţi şi un show flamenco în seara de „foc şi dans“. Un program cu dansuri spaniole cunoscute, spectacol de balet: Musicalul „Fuego y Danza“ de Carmen. Spectacolul are loc la Piramidele de Arona (din Nostrum Resort), Avda de Americas /n, 38660 Arona.

Skypark sau Aquapark, ce alegeţi?

Cea mai nouă atracţie a insulei, Skypark-ul este un parc unde veţi avea ocazia să vă relaxaţi şi să vă răcoriţi în piscinele cu apă încălzită. Puteţi savura o gamă largă de distracţii gratuite. Copiii pot petrece ore de neuitat în Mini-tower, Trampoline, Climbing Wall şi Terenul de joc acvatic. Iar dumneavoastră vă puteţi încerca nervii cu atracţii ca: Jump the Bungy, Shot the Rocket, Soar the Scad şi Swing the Swing.
Aquapark sau paradisul acvatic cu mii şi mii de posibilităţi de distracţii, piscine, tobogane şi show cu delfini. Parcul LORO, denumit şi „El must de Canarias“, adică un program obligatoriu pentru turiştii din insulele Canare, este situat în cel mai cunoscut oraş din nordul insulei, în Puerto de la Cruz. În acest parc minunat aveţi ocazia să petreceţi o zi de neuitat, admirând cea mai mare colecţie de papagali din lume, plimbându-vă şi relaxându-vă în parc şi în grădina cu orhidee sau asistând la extraordinarele show-uri cu papagali, delfini şi foci. Puteţi intra şi în cea mai modernă „casă“ de pinguini din Europa, precum şi în tunelul cu rechini.
Circulaţia pe insulă se poate efectua în mai multe feluri. Circulă cu regularitate autobuze locale, taxiuri, şi nu în ultimul rând, se pot închiria autoturisme la preţuri foarte avantajoase. Practic, liniile de autobuze acoperă toate drumurile deschise circulaţiei, totuşi recomandăm folosirea acestora numai persoanelor care stau pe insulă o vreme mai îndelungată. Liniile locale se recunosc după culoarea verde a autobuzelor şi au inscripţia TITSA, care este de fapt firmă de transport local. Aproape în toate cazurile trebuie să faceţi semn pentru a opri, altfel nu opresc.
Un sejur de opt zile în Tenerife cu avion inclus şi cazare la demipensiune poate porni de la 516 euro şi poate ajunge la 1.390 pentru acelaşi număr de zile, dar cu cazarea la un hotel de cinci stele.



 
Castiga un calculator si 1000 de lei la Tombola Abonatilor. Click ca sa te abonezi la Gazeta de Sud »

  • Currently 4.20/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 4.2 din 5 voturi




Comentarii
Scrie recenzii despre firme si evenimente pe Craiova.ro

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul textelor de mai jos. Comentariile care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.
Mesajele care au autorul marcat cu roșu sunt scrise din redacția Gazeta de Sud.

  1. de 1:
    nu va e rusine? lumea n-are de lucru si pe voi va .....grija de Tenerife? Cine naiba' credeti ca poate ajunge in parcul ''x'' sau insula ''y'' ? Aveti putina decenta, nu va mai adresati cititorilor ca si cum ar putea sa ajunga acolo fara efort! Daca vreti (si daca suntetei in stare) faceti reportaje de calatorie. Asa ca MARS IN TENERIFE (daca va permiteti.....)! I-auzi : ''Skypark sau Aquapark, ce alegeţi?'' Rusine!
    2010-07-30, 06:45:34 (66.158.149.*)
  2. de craiovean:
    Cata prostie la unii oameni! Aveti un exemplu in ceea ce scrie individul/individa de la nr.1. Articolul este f. interesant. Felicitari! Incultu ra este la ea acasa la cel de la nr.1. Pacat ca avem astfel de handicapati mental.
    2010-07-30, 07:31:59 (79.117.195.*)
  3. de .......:
    rusine tovarasi !!! mai bine prezentati RROM-ania garden carpathian shit, ca d'aia se omoara madam nutzi pe la chinezi.......... veniti in RROM-ania si alegeti Sacelu , de exemplu, acest Baden-Baden al RROM-aniei . sau mergeti la litoralul nostru plin de rahati, pesti morti, cioburi in nisip, manelari si cocalari.
    2010-07-30, 08:19:20 (86.124.211.*)
  4. de vacanta ideala :))):
    la banii nostri vacanta e la tara sau prin parcul romanescu
    2010-07-30, 08:54:56 (193.230.156.*)
  5. de Pt 1:
    Prietene esti batut in cap la modul grav! Daca tu n-ai bani nici sa te duci la toaleta nu-ti mai deversa frustrarile pe net. Du-te si munceste, poate asa-ti permiti si tu sa pleci prin vacante altele decat cele pe care le iei zi de zi savurand aurolac. Din pacate mentalitatea de tip "strugurii e acri" se regaseste din ce in ce mai mult pe melagurile noastre. Articolul este interesant overall, poate totusi nu strica si cateva referinte la niste oferte concrete.
    2010-07-30, 18:51:31 (89.39.136.*)
  6. de valu' ucigas:
    la TUGLUI pe malul Jiului e cel mai ideal loc pentru vacanta. Iei bere din Viriti, rece, faci gratar de mici congelati, tantari .... nu sunt deloc, apa e curata... ici,colo cate un tampon, avorton, caine mort, poate si Elodia, mai stii?!
    2010-07-30, 19:27:11 (89.44.164.*)
  7. de to`arashul Matrics:
    pacat ca nu sint prezentate frumusetile Romaniei! Pacat dle de la 5! Muncitorii din Jermania isi permit un concediu in Tenerife... sau Canare! Ba chiar au totul nemtalesc acolo! DAR DOAR CU REDUCERI... SAU OCAZII! Nu va mai umflati atita in pene!
    2010-07-30, 19:31:19 (94.218.26.*)
  8. de canabis pt.nr.5:
    Te-a nascut mama ta intr-un lac de mac sau de canabis de vorbesti asa usor despre vacante in strainatate?! Esti cumva din "vechea garda", cei care ati furat banii tarii, sau pur si simplu un "om de afaceri" care inmatriculezi masini in Bulgaria?! Eu castig undeva la 550-600 euro pe luna si nu pot pleca afara....tu?!.....ma ma ta de handi! cu accent ...pe "i"
    2010-07-30, 19:51:25 (89.44.164.*)
  9. de ...tot eu, de la 8:
    scuze, am vrut sa tastez "lan" nu "lac", cand ma grabesc....atunci cand vad prosti, ma enervez si nu mai vad tastele...sorry
    2010-07-30, 19:55:02 (89.44.164.*)
  10. de 1:
    am fost merg si voi merge in multe locuri, fratilor de la 2 si 5! Daca nu sunteti in stare sa cititi atent, e treaba voastra... Ca a scris despre Tenerife, FOARTE BINE! Ca a scris, chiar cu o oarecare aroganta, ca si cum toata lumea si-ar permite sa mearga acolo, FOARTE RAU! Nu ajuta cu nimic celor care-si permit vacante scumpe (si sunt , sa recunoastem, in minoritate numerica rau de tot) acest fel snob de a scrie (sau ma rog, copia...) asemenea productii jurnalistice. Ca si Neagu Udroiu si Ioan Grigorescu faceau reportaje si scriau despre locuri minunate pe vremea comunistilor, dar o faceau cu bun simt, chiar daca ei erau privilegiati si puteau sa calatoreasca peste tot. Nu, mai draga 2 si 5, strugurii nu e acri pentru mine, e acri pentru voi ca nu ajungeti la ei si ma refer nu la vacante scumpe ci la un bun simt social minim necesar oriunde te-ai afla, inclusiv la toaleta. Troti, lasa-i mai ca e multi si golasi, de unde naiba' pene ???!!???
    2010-07-30, 20:50:42 (66.158.149.*)
  11. de pt 1 si canabis:
    Prietene canabis, m-am luat eu de ma-ta? Am crescut cumva impreuna sa-ti dai tu cu parerea despre cum si cat castig eu? Afla amice ca lucrez cinstit, n-am furat in viata mea, nici macar n-am scos-o pe maica-ta la produs... Cat despre faptul ca nu poti pleca afara cu 600 de euro. In Zakynthos anul trecut am dat pe cazare la o vila superba 100 de euro de persoana, apartament cu sea view de 4 persoane, pt 8 nopti. Deci se poate pleca afara cu buget redus. Deci dl Canabis mai relax cu gargara si vezi de strugurii aia! Sau, ma rog, mai trage un fum din joint si vezi cu zbori instant pe alte meleaguri... Iar pt domnul 1 - desi ma indoies ca este vorba de una si aceeasi persoana (stilurile difera enorm de la un post la altul). Chiar te felicit pt postul de mai sus, puteai de la bun inceput sa te exprimi asa si nu prin dejectiile socialiste din primul post. Bun simt social nu inseamna sa arunci cu noroi intr-un anumit subiect doar pt ca multi oameni nu-si permit - asa incet incet ne intoarcem in vremurile cincinale de glorie imemoriala... Mi-e greata de iesirile "stangiste" manifestate din ce in ce mai pregnant in vremurile astea. Dl Canabis ilustreaza fascinant acest tip de gandire socialista - daca altcineva isi permite atunci clar inmatriculeaza masini in Bulgaria sau a supt sangele poporului! Si evident ca se 'inerveaza' si incepe sa arunce cu dejectii, c-asa-i sta bine unui om al muncii.
    2010-07-31, 21:53:52 (89.39.136.*)

Timpul de 30 zile în care puteați adăuga comentarii la articol a expirat.



Jiunimea Blog

Diverse:

Vremea:
Acum: 19°C.
La noapte: 13°C.
Mâine: 24°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.2796 lei
USD: Tendinta 3.3328 lei






Film:

Azi la Cinema:
Femei fără bărbaţi   (Statele Unite ale Americii, 2005, comedie romantică, color, 103 minute) Vineri (3 Septembrie)  1
Modern /
Karate Kid    (Statele Unite ale Americii-China, 2010, film de acţiune, color, 140 minute) Vineri (3 Septembrie)  
Patria /


Victor Sosea Design Blog Dragos Gavrila Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia

Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova


Sumarul ediţiei:

Ultima ora