« Alte articole din categoria Life & Style
Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:

Calatorii pe Luna in „fotoliul zburator“
O companie specializata in tehnica spatiala vrea sa trimita astronauti pe Luna „la bordul“ unui simplu fotoliu. Dupa cum informeaza tabloidul britanic The Sun, in opinia specialistilor firmei, noul vehicul aerospatial este capabil sa il transporte pe om pe cel mai apropiat corp ceresc, in schimbul unei sume de zece ori mai mica decât cea platita pentru o expeditie sponsorizata de NASA. Un echipaj din patru oameni ar putea folosi un fel de scaune zburatoare propulsate de rachete pentru a zbura deasupra Lunii pe orbita, intr-o nava spatiala numita Dream Chaser (Vânatorul de Vise). Dream Chaser a fost deja construita de catre firma californiana SpaceDev pentru misiuni in jurul Pamântului. Calatoriile pe Luna, care ar putea incepe in 2010, vor avea drept obiectiv creearea unei colonii umane la polul sud al Lunii.
Tâlhar, intepenit in geam
Un barbat din orasul Concord, statul american New Hampshire, a fost arestat in urma cu câteva saptamâni, dupa ce a tâlharit un salon de coafura local. Potrivit site-ului Thesmokinggun.com, când politistii au sosit la locul faptei, Timothy Dufield, de 37 de ani, a vrut sa scape incercând sa sara printr-o fereastra a salonului „The Long and Short of It“, care era pe jumatate inchisa. Insa planul tâlharului nu a functionat, acesta ramânând intepenit in geam. In final, Dufield a fost salvat de pompierii din Concord, in prezent aflându-se la un centru de detentie local. Cazul sau urmeaza sa fie judecat curând la Tribunalul din Concord.
Madonna rivalizeaza cu Elvis Presley
Cântareata americana Madonna rivalizeaza cu regele rock'n roll-ului in ceea ce priveste recordul de palmares. Dupa cum informeaza site-ul teemix.aufeminin.com, piesa „Hung Up“ este cel de-al 36-lea cântec al Madonnei care ajunge pe primul loc in Billboard. Doar Elvis Presley a mai reusit acesta performanta. Elvis ramâne insa de neegalat in ceea ce priveste viteza cu care a reusit acest lucru. Regele a inregistrat cele 36 de succese in doar 16 ani, din 1956 (Heartbreak Hotel), pâna in 1972 (Burning Love). Cântareata, in vârsta de 47 de ani, e reusit sa aiba un cântec in Billboard Hot 100 in fiecare an de când a cunoscut succesul cu melodia „Holiday“, in anul 1983.
Kate Winslet, mândra de corpul ei
Kate Winslet spune ca este mândra de corpul ei si ca a acceptat sa apara dezbracata pe ecran intr-un film indraznet numit „Little Children“, informeaza site-ul Showbizz. Intr-un interviu acordat revistei Harpers Bazaar, Winslet, de 30 de ani, a marturisit ca s-a simtit totusi jenata când a trebuit sa filmeze anumite scene fierbinti, desi se mai dezbracase pentru cineasta Jane Campion in filmul „Holy Smoke“. „Daca cineva mi-ar fi zis, acum 15 ani, ca dupa ce voi naste voi mai aparea goala pe ecran, nu l-as fi crezut“, a spus Winslet, care se arata foarte satisfacuta de rezultat.